mandiice

Jsem dálkový student a jdu pracovat jako OSVČ. Budu muset platit sociální a zdravotní?

Jsem dálkový student a jdu pracovat jako OSVČ. Budu muset platit sociální a zdravotní nebo mi to to bude platit stat jakozto normalnimu studentovi?

Odpovědi
autacek

Stát studentovi sociální pojištění neplatí, pouze zdravotní.

Platit budeš dle regulí platných pro všechny, ale budeš posuzována jako státní pojištěnec.

Možná by si to chtělo o podnikání zjistit trochu víc, když už se chystáš jít dělat nezákonně na švarcáka.

Také je bezpodmínečně nutné uvést přesný typ studia, jestli náhodou nejde o studium kombinované, jelikož v současnosti čistě dálkovou formu studia (zde bys za státního pojištěnce považována nebyla) nabízejí jen tři obory – bakalářský stupeň aplikované informatiky na Ostravské univerzitě v Ostravě a dva magisterské programy na Vysoké škole ekonomické v Praze: opět aplikovaná informatika a ekonomika a management (info z r. 2016).

ivzez

Jestli bude stát dále hradit zdravotní pojištění,
závisí na typu studia. Jde-li o kombinované studium,
zjistěte si, jestli Vám škola přiznává status studenta.
___

Ano, budete hradit zdravotní pojištění a pravděpodobně
i pojištění sociální (to možná jen podle výše příjmu).

Jestli Vám škola přiznává status studenta a přihlásila Vás
k zdravotnímu pojištění (zjistíte ve své škole), budete OSVČ vedlejší
a obě pojištění budete hradit jenom podle dosažených příjmů.
Pokud by Vaše příjmy nepřekročily ± 64.000 Kč za rok, nemusela
byste sociální pojištění hradit vůbec.

Jestli Vám ale škola status studenta nepřiznává, budete OSVČ
hlavní a budete muset obě pojištění hradit ve stanovené výši.

Poznámka:
Stát hradí za některé skupiny obyvatel pouze zdravotní
pojištění. Sociální pojištění za nikoho nehradí.

Drap

Stát ti nic nebude platit. Pokud jsi student dálkového studia nemáš v těchto věcech status studenta. Je jedno zda se jedná o zaměstnání nebo OSVČ.