Avatar uživatele
Zlatý

Píšete sms s diakritikou nebo stále bez (přestože to současné mobily umožňují)?

Je na to už nějaký protokol v etiketě? :D
Já stále píšu sms bez diakritiky...
...jednou to třeba bude společenské faux pas.
Doplňuji:
Nebo je to podle vás společenský poklesek už dnes?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Jedna SMS může mít až 160 znaků bez diakritiky. Protože jeden český znak s diakritikou zabere 3-5 "standardních" míst, píšu SMS bez diakritiky, protože nechci odesílat 4 SMS namísto jedné. Ono se to totiž časem dost prodraží. Další věc je, že na mém mobilu není český T9 slovník. Takže SMS "cesky." Točí mě ovšem lidi, co píšou "cesky" i všude jinde, na počítači - a racionální důvody k tomu nemají, jen hromadu výmluv. Když to ještě "vyzdobí" ignorací čárek ve větě, tak se z toho stává rébus a už se mi několikrát stalo, že jsem na to reagoval tak, že buď ať píše normálně, nebo ať se vůbec neobtěžuje, že to po něm nebudu číst.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

jedině s diakritikou a naT9 mám spoustu slov s ní, že už mi ani
slova bez ní nedovolí napsat i kdybych chtěla, jsem na SMS bez..
alergická nevím někdy, když mi někdo napíše co mi vlastně píše
a ještě, když má v textu chybu to se ani nedá přečíst no né :)
Doplňuji:
to vám musím napsat jednou přišla SMS od strejdy z Moravy
jmenuje se Váňa a právě, že nepoužil diakritiku bylo napsáno
malým písmem a místo V bylo U a tudíž jsme četly se ségrou takto
holky moje hodne stesti zdravi k vasim narozeninam vam preje UANA

my nejdřív dumaly od koho to je a pak jsme se začly řechtat
a volaly tetě od tý doby řeknem občas strejdovi z legrace UANO ☺


Avatar uživatele
Zlatý

S diakritikou. Na SMS bez diakritiky jsem si vypěstoval averzi, obzvlášť poté, co se začaly objevovat i "bez diakritiky vyslovované" v reklamách (Vodafone apod.)


Avatar uživatele
Zlatý

Jedině s . Jinak mi to připadá takové divné.


Avatar uživatele
Zlatý

Bez, protože je to rychlejší. Navíc to písmenko vidím na klávesách, takže vím že stačí 3x zmáčknout a je tam. U takovýho Q s háčkem by se jeden nahledal..


Avatar uživatele
Stříbrný

Jak kdy. Občas si dám záležet a dám si tu práci i s diakritikou (většinou už uprostřed zprávy toho lituji, ale je mi už blbé přestat :) ). Jinak jsem ale praktický člověk a když jde jen o nějaké běžné sdělení, rychlejší je napsat bez a tak volím tuto možnost.


Avatar uživatele
Zlatý

Bez. Ušetřím spousty znaků a času.
Doplňuji:
Nepřijde mi moc skvělý, když napíšu š, ř nebo č, ze mi to sežere 1033 znaků.
Nekecám. Ted jsem se dívala na mobil. Z 1830 bylo rázem 797.
Místo 1 SMS mi hnedle odejdou 4.


Avatar uživatele
Zlatý

Podle toho jaký mám mobil.Pokud píšu sms z smsbrány,píšu s,ale příchozí sms je pak stejně bez.Celkově raději píšu s diakritikou.


Avatar uživatele
Stříbrný

bez, protože můj mobil to neumožňuje a stejně tam je tolik překlepů díky dotykové obrazovce... né, že bych byl líný to umazat, ale prostě špatně reaguje


Avatar uživatele

Dříve narození budou spíše pro diakritiku. Ono je stejně legrační, že i mladší ročníky píší sms někdy s a jindy bez. Většinou obojí zvládnou v jedné zprávě a vypadá to hodně komicky.
Trochu mi to připomíná starý dosácký program na účto, který diakritiku neznal. Rychle se data dávala do počítače, když jsme se s kolegyní střídaly a vždy jedna zapisovala a druhá diktovala. Spolehlivě jsme po pár hodinách i mluvily bez diakritiky. Je to nakažlivé a já mám názor, že mateřský jazyk je ústupky hovorovému jazyku a spoustě přejatých slovakizmů, anglickým a jiným cizojazyčným pojmům již natolik zprzněn, že by se mu více obližovat nemuselo. Vyjadřovat se bez diakritiky je něco obdobného jako se na Odpovědích.cz ohánět "internetovou" češtinou tam, kde se ji autorovi příspěvku absolutně nedostává.


Avatar uživatele
Pokročilý

Bez,ze stejnych duvodu jako Cochee ze to bere vic znaku a misto 1sms to ukaze jako kdyz chci odeslat 4.


Avatar uživatele
Bronzový

bez diakritiky pisu SMS i pisu vetsinu veci na internetu pac jsem naucenej ze ne vsechny internetove prohlizece ve vsech zemich to umeji spravne precist...


Avatar uživatele
Zlatý

Ty moje dvě SMS ky za rok píši jak mně napadne a nakonec jsem rád když ji napíši a odešlu! Koukám ale aby to byla 1 SMS.
Diakritika a mezera se počítá jako znak.


Avatar uživatele
Bronzový

Nejen SMS, ale i na qipu nebo skype, a asi už u toho zůstanu, někdy i na některém diskusním fóru, když se zapomenu "přepnout" na diakritiku. Za společenský poklesek to nepovažuji, starší počítačová generace začínala bez diakritiky, a mladší generaci je to asi jedno. Pokud to někomu evidentně začne vadit, asi si s ním přestanu dopisovat...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

irisx

Píšu bez diakritiky (úspora peněz, mám qwertz klávesnici, nebyl by to problém z hlediska času), jen pokud by slovo nebylo jednoznačně srozumitelné nebo adresátem je cizinec učící se česky, píšu diakritiku. Taky jen velmi zřídka používám velká písmena (tlačítko Shift je těsně vedle Odeslat, dotykový displej).

Avatar uživatele

anonym

Otázka je sice vložena v rubrice Etiketa, ale v tomto případě jednoznačně převažují praktické, ekonomické a technické důvody pro nediakritiku.
Dokud budou čeští operátoři 2. nejdražší v EU, není důvod jim zbůhdarma zvyšovat nemravné zisky a zároveň si zbytečně komplikovat psaní.
Stejně tak zdejší uživatelé píšící z ciziny, kde nemají českou klávesnici, to nečiní z nějaké neznalosti, ale prostého technického omezení (viz iv, illines, chudst a pár dalších).

Avatar uživatele
Zlatý

Děda Louda

To je tak, když někteří nevědí, co znamená SMS.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.