karolka<3

Píše se vampIrismus nebo vampYrismus?

Dobrý den, asi je to hloupá otázka, ale dohaduji se s dějepisářem, že se to píše s měkkým i, ale on že zase s tvrdým. Googl našel oboje, takže nevíme, co je správně. POradíte?

Nejlepší odpověď
annas

Připojuji se k odpovědí Quentose.

České -pýr se do slova vampýr dostalo analogicky podle slova netopýr. Hypoteticky bychom mohli možná také odůvodnit ustálení pravopisné podoby upír tím, že v lidové (nesprávné) etymologii bylo dáváno do souvislosti se slovem (u)pít – ten, který upíjí krev.
Latina má slovo vampyrus. V češtině převládla pravopisná podoba s -y. Ve starších dokladech nacházíme, i když ojediněle, i podobu s i – ta se ale dnes neužívá.

Tedy – z latinského vampyr(us) + is(z)mus = vampyris(z)mus.

Zdroj: http://www.uj­c.cas.cz/jazy­kova-poradna/dotaz-tydne/dotaz-tydne-2009.html

Další odpovědi
quentos

samíčku, nikoli, česky se píše vampýr (lépe si to ověřit v pravidlech, než plácnu, že to „vím“…). Ale jelikož v angličtině je vampire s měkkým, bůh ví, jak to s tím vamp_rizmem bude. Pokud ho budeme brát jako příbuzné slovo k českému vampýrovi, mělo by být s tvrdým, ale pokud se přejalo v této podobě z angličtiny… těžko říct :{/>

edit: tak v pravidlech je skutečně s tvrdým, odvozen tedy bude od českého vampýra:

http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=vamp%FDris­mus
Doplňuji:
samíček, mně se neomlouvej, to spíš tazatelce…

Drap

vamplrismus netuším co vůbec je.

redy

Vampyrismus

ZangetsuTS

Vampirismus
Vyhledej si Vampirism na internetu
Je to asi debil mno ..
Vampirism je náboženství věřící na upíry

samicek333

vím, že česky se píše vampír – podobný netopýrovi, ale i anglicky je vampire, tak možná spíš to měkký I, ale asi i to Y nebude špatně.

quentos: omlouvám se, odvodila jsem si to od slova upír.

lenka.seda

Podle mě s tvrdým… Ale asi ti to moc nepomůže, když se tady všichni dohadují =D