Pavel1212

Píše se správně Nová nebo nová budova Národního muzea?

Všude vidím verzálky. Je to správně?

Odpovědi
annas

Muzeum se jmenuje Národní muzeum, které je ve dvou budovách – historické a nové budově. Každá budova má jinou adresu, takže je možná podle názvu rozlišují.

Mám před sebou stránku Národního muzea, kde se uvádí:

„Od ledna 2019 je platný nový ceník a využít můžete i zvýhodněné vstupné do Nové a Historické budovy Národního muzea.“

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:_u­uZRtptYc0J:htt­ps://www.nm.cz/+&

"Od 2. 1. 2019 lze nově zakoupit také vstupenku do Muzejního komplexu (Historická + Nová budova Národního muzea)

(vstupné do Muzejního komplexu lze zakoupit pouze na pokladně Historické budovy Národního muzea)"

https://www.nm­.cz/navstivte-nas/objekty/nova-budova-narodniho-muzea

Edison

Verzálky by byly něco jiného: Nová Budova Národního Muzea a je to korektní způsob psaní, ovšem použitelný jen ve specifických případech, někdy v názvech kapitol rozsáhlejšího textu a podobně.

Myslím, že správně se se tedy píše Nová budova Národního muzea. A to ne jen na začítku věty.

led

Pokiaľ ide o názov budovy, prevádzky potom sa píše Nová budova Národního muzea. V prípade, že ide o novú budovu bez pomenovania, patriacu Národnímu múzeu, píše sa nová budova Národního muzea.