Michal Kole

Pere se dneska ještě na valše nebo už i na nejzapadlejší vesnici mají 90letý důchodci pračku?

Nejlepší odpověď
anonym

Naštěstí valchu znám jen jako hudební nástroj,ale pamatuji si,že na chalupě moje maminka ještě na ní prala plínky.Co se týkalo plínek-těch bavlněných,měla nedůvěru v pračku.Namáčela je,potom je vyvářela v hrnci-prádelňáku, v mýdle a drbala je na valše a sušila na sluníčku.Denní várka byla cca 40ks-pokládala jsem to za určitou formu masochizmu.Dnes se prý valcha ani nedá běžně koupit,prý je toúzkoprofilové zboží.Číňani je asi nevyrábí a u nás už asi nikdo.Mám na půdě několik kusů v různém stádiu rozkladu a závidím Drapovi tu mramorovou,to musí být úplný Lexus mezi valchami…:D
Doplňuji:
Indiáni nějak perou-všude na fotkách ze slovenských táborů jsou vidět plné šnůry prádla (a satelity).A to šatstvo většinou fasují na charitách nebo ve značkových prodejnách s nepozorným perzonálem.

Další odpovědi
Drap

Já peru na valše a ám sen všech pradlen, mramorovou valchu. Dlouho jsem ale již nepral

Sůwa

Pro pár kousků mi nestojí za to pračku použít, na chalupě mám maličkou valchu a občas na ní peru. Vesnička to sice docela zapadlá je, ale do 90 mi ještě pár let chybí 🙂.

anonym

Michale, asi se budeš smát, ale ponožky dětem jsem pravidelně nejdříve vyprala na valše a potom je teprve hodila do automatky. Některé kousky prádla se díky ní prostě dokázaly odeprat, ačkoliv mi ostatní tvrdili, že se těch skvrn a špíny nezbavím. Nedám na valchu dopustit, ačkoliv jsem ji už pár let nepoužila.
Má to ale prozaickou příčinu – malé děti teď mají moje děti a někdo si tu valchu prostě „vypůjčil“.

Syd

Sice jsem nenašla nic na internetu, ale jsem přesvědčená, že všude pračku nemaj. Vem si třeba jenom „indiány“ v těch jejich „rezervacích“, kde jim odstřihli vodu a elektřinu. Otázka je, jestli vůbec perou, anebo když už se to nedá nosit, tak si zajdou „koupit“ nový.

mosoj

Valchuji pouze pořádné ženské kočky.
Pro praní mám mega pračku DEZA.
http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/517562/ima­ges_1_.jpg

hanulka11

Chystáš se na velký prádlo? Skoč do potoka a budeš mít vypráno