Marieberta

Pc mi píše: systém Windows je pravděpodobně poškozen,

zkuste opravit vložením instalačního CD. Zkouším to, ale nic se neděje, cd mechanika je rozjede i s cd, ale za chvíli zastaví a v pc je nadále tma. Mohl by mi prosím někdo poradit, čím by to mohlo být? Pc jede 8 let a nikdy poruchy nebyly. Je mi jasné, že nepojede na věky, ale na co bych se asi tak měla nejdříve zaměřit.

Nejlepší odpověď
Hlada

Předpokládám, že máte XP. Nejdřív je potřeba v BIOSu nastavit bootování z CD mechaniky, pak postupovat jako při instalaci. Po odsouhlasení licenční smlouvy (F8) zvolíte nabídku R – opravu systému. Výsledek je podobný nové instalaci, není ale potřeba znovu všechno nastavovat a instalovat programy. Nevýhodou je, že to málokdy pomůže. Příčinou nemusí být poškozený systém.

anonym

http://www.slu­necnice.cz/sw/hd-tune/

ale to asi nainstalovat zatím nepůjde.
Hlavní cesta povede přes instalační cd a tam by měla být nabídka spuštění příkazového řádku (cmd). Tam půjdou spustit programy které zjistí závadu na disku. Víc o příkazech
http://www.samuraj-cz.com/clanek/rad­kove-prikazy-windows/

hlavní příkaz který do okna programu napíšete je

chkdsk /f

lomítko píšu s pravým Shift a ú. Spustit příkaz Enter.
Kontrola a oprava by mohla zabrat nějakou dobu. Poté se ukáže soupis a výsledek. Je docela možné, že části hdd jsou už opotřebované a touto akcí budou napříště označeny a nepoužívány.

Marieberta

Děkuji, problém je již vyřešen,nakonec se mi podařilo spustit instalaci a chyby se opravily.