Avatar uživatele
TomDG

Ovlivňuje nadmořská výška chod elektroniky?

Ahoj, všiml jsem si, že internetové obchody mají u spousty elektrospotřebičů a jiných zařízení (např. komponenty k PC) v popisu produktu maximální provozní nadmořskou výšku třeba 20000m.n.m. Ovlivňuje to tedy nějak chod nebo životnost?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 2538 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Ano – může to (nízký tlak, hustota vzduchu) ovlivňovat funkčnost či životnost některých komponent i zařízení jako celku…
Nejjednodušší – představ si chlazení pomocí ventilátoru.
Není-li v místě dostatek chladicího media (vzduchu, obecně plynu), prostě se nechladí…
😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Konkrétně vím o jednom produktu a to jsou pevné disky klasické konstrukce, tj. rotující plotny s magnetickou hlavou. Rotací disku vzniká vzduchový „polštář“ a hlava na něm plave (u pevného disku není hlava při práci ve fyzickém kontaktu s plotnou). S nadmořskou výškou, jak známo, klesá tlak vzduchu a to by pochopitelně ovlivnilo vlastnosti zmíněné soustavy polštář – hlava. U jiné elektroniky nevím, ale je to dost pravděpodobné, že existují i jiné komponenty, na něž má atmosférický tlak vliv.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jiří Bohumil

K oběma předchozím, dodávám všeobecně. Všechna zařízení jež pracují se vzduchem (ventilace, klimatizace, ty HD a pod.) a dále třeba zařízení, jež indikují a pracují s teplotou vody-vaření. Voda vaří ve vyšší n.m.v. – při nižším tlaku, při nižší teplotě. Ale že by to byla spousta, to si nemyslím.. Ostatní elektronice i běžným el. zařízením, pokud nejde s vyšší n.m.v. o zvýšenou vlhkost a nízké teploty, n.m.v. nevadí.
A těch 20000 m.n.m.- 20 km.n.m.v. ??? To už je stratosféra (11–50 km n.m.v.)!!! To ani letadla tam běžně nelétají, ta létají kolem 10000 m.n.v. a ta mají tlak v kabině stejně vyrovnaný atmosférickému u země. Asi jsi myslel spíš 2 tisíce. To jsi se asi upsal, Ne? 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Jediný fyzikální vliv, který si v této souvislosti dovedu představit, ve vysoká hladina ionizujícího záření. V takové výšce už zbytky atmosféry nedokážou škodlivé vlivy dostatečně odfiltrovat. Jedná se hlavně o pronikavé UV záření ze Slunce a další kosmické vlivy. Atmosféra je částečně ionizována, tedy i vodivá. Ale je to jen moje domněnka.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
roza

Myslím že ano

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

Určitě ano. Záleží na tom, zda ta elektronika spadne z výšky 1m, nebo z okna ve 3. patře na chodník. Já se držím, pokud možno, zásady, že ze země už nic neupadne. To jsem pochopil kdysi v dávné minulosti při 3. rozbité trafopáječce. Tu čtvrtou jsem už odkládal na podlahu k pravé noze.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Také, stejně jako teplo, chlad, sucho, vlhko, hloubka…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

HD z toho vynechte. Je hermeticky uzavřený https://www.zachra­na-harddisku.cz/cz/fy­zicke-poskozeni-ploten-harddisku.asp
Může vadit nízká teplota. Nicméně kdo z vás se pohybuje ve 20 000 metrech či stopách ?

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Většinou to bývá kvůli tomu chlazení. Ve 4 km je tlak vzduchu již jen asi 60% tlaku u hl. moře. Takže pro stejný chladivý účinek je třeba použít větší objem vzduchu (při stejné teplotě). A ani se nedá říct, že bude stačit průtok vzduchu o 60% větší (to by zhruba odpovídalo té 40% ztrátě účinku kvůli tlaku) protože je to zkrátka o něco složitější (kromě tepelné kapacity bude ovlivněna i tepelná vodivost apod.)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

K Mosojovi: Nebudou to mít ty harddisky plněné speciálně (helium) ale předpokládám, že ty klasické stále ano. Odkaz daný Mosojem nevede na informaci o hermetizování harddisků

před 2538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

mosoj: dnešní HDD jsou opravdu uzavřeny hermeticky, ačkoliv ve tvém odkazu o tom nic nepíšou. Kdysi měly disky otvor opatřený mikrofiltrem, přes který se vyrovnával rozdíl atmosférického tlaku a tlaku uvnitř disku. Viděl jsem také disk uzavřený hermeticky, ale opatřený pružnou membránou s tímtéž účelem jako mikrofiltr. Dnes možná u některých modelů chybí to i to, ale podíváš-li se na podrobnou specifikaci disku od výrobce, bývá tam uvedena i maximální nadmořská výška, ve které jej lze provozovat.

před 2538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Mosoji omluva, tou zkratkou HD jsem mylně označil staré klasické, jak uváděli ostatní. Pochopitelně současné HD tento problém nemají.

před 2538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mzm

Jak píše gecco, kde je potřeba vzduch, tam je nadmořská výška (tlak) důležitá. Chlazení je asi nejčastější důvod. Nebo např u klasických PC disků s plotnami a hlavičkami by neměla hlavička na čem letět a mohla by poškodit povrch.

před 2538 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet