JájsemRaibek

Opravdu jde vodním paprskem takto řezat?

Na FB jsem viděl toto video https://www.fa­cebook.com/di­dyouknow619/vi­deos/244856992­5388567/UzpfSTEw­MDAwMDU1ODY5O­DIyNToyOTE3NDgzNjM4M­jgwMjMx/ ve kterém řežou vodním paprskem různé věci a ukazují je v průřezu. Opravdu to tak jde rozříznout?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jistě, už se to používá dlouhou dobu. Jen mám připomínku k odpovědi seraphico – abraziva se tam nepřidávají kvůli „zvýšení rychlosti vody“, nýbrž kvůli zvýšení rychlosti řezání. A to zejména při řezání tvrdých materiálů, na které samotný tlakový vodní paprsek bez abraziv (typicky syntetický korund nebo různé karbidy) nestačí. ;) :)

Další odpovědi
seraphico

Díky vysokému tlaku (až 6500 barů) a malé trysce která vypouští proud tenký jako vlas je to opravdu stejné jako cirkulárka. Do vody se přidává abraziv aby rychlost vody byla ještě vyšší. Úsťová rychlost vody je až čtyřikrát vyšší než rychlost zvuku a přeříznete s tím i 30 cm tlustou ocel.

Kelt

Ano, je to tak a není to nějaká novodobá záležitost. Já jsem se s tím setkal před 40 lety. Ale technické detaily neznám.

Pottato

Ale zajímalo by mě jak dlouho to třeba přeřízne takovou kovadlinu.. Je to otázka sekund? Minut?