Avatar uživatele
JájsemRaibek

Opravdu jde vodním paprskem takto řezat?

Na FB jsem viděl toto video https://www.fa­cebook.com/di­dyouknow619/vi­deos/244856992­5388567/UzpfSTEw­MDAwMDU1ODY5O­DIyNToyOTE3NDgzNjM4M­jgwMjMx/ ve kterém řežou vodním paprskem různé věci a ukazují je v průřezu. Opravdu to tak jde rozříznout?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1673 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Jistě, už se to používá dlouhou dobu. Jen mám připomínku k odpovědi seraphico – abraziva se tam nepřidávají kvůli „zvýšení rychlosti vody“, nýbrž kvůli zvýšení rychlosti řezání. A to zejména při řezání tvrdých materiálů, na které samotný tlakový vodní paprsek bez abraziv (typicky syntetický korund nebo různé karbidy) nestačí. ;) :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
seraphico

Díky vysokému tlaku (až 6500 barů) a malé trysce která vypouští proud tenký jako vlas je to opravdu stejné jako cirkulárka. Do vody se přidává abraziv aby rychlost vody byla ještě vyšší. Úsťová rychlost vody je až čtyřikrát vyšší než rychlost zvuku a přeříznete s tím i 30 cm tlustou ocel.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Ano, je to tak a není to nějaká novodobá záležitost. Já jsem se s tím setkal před 40 lety. Ale technické detaily neznám.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pottato

Ale zajímalo by mě jak dlouho to třeba přeřízne takovou kovadlinu.. Je to otázka sekund? Minut?

před 1672 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek