Při koupi bytu se nekupoval komín,nyní po vyvložkování komínu
/požadavek kominíka a staveb.odboru/ chce Společenství vlastníků
bytů,abychom si fin.náklady uhradili sami.Změnu chtějí až nyní po
vyčíslení nákladů.Musíme to zaplatit?
Doplňuji:
Je to zájem a požadavek současné vyhrocené situace.V kupní smlouvě
nemáme koupi komína a ani jeho části.A dosud ani jak řešit fin.náklady
oprav a vyvložkování komínů nebylo ve stanovách Společentví dáno.
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
| Zajímavá 0 před 5906 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
V otázce je několik témat, pokusím se je postupně ´rozmotat´ 🙂
I.
PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKA BUDOVY
Jedná se o dokument, který s odvoláním zákon o vlastnictví bytů (§
4), detailně popisuje celý dům, který je rozdělen na jednotlivé bytové
jednotky a přesně vymezuje co patří do bytových jednotek a co do tzv.
„společných části domu“
Toto „prohlášení vlastníka“ muselo být před založením SVJ (společenství vlastníků jednotek) vloženo do katastru nemovitostí.
II.
Ke každé bytové jednotce náleží i určitý PODÍL na společných
částech domu, který je dán poměrem plochy daného bytu k celkové ploše
všech bytů v domě (tzv. spoluvlastnický podíl)
III.
Do společných prostor domu náleží VŠE co se nachází vně bytových
jednotek:
http://business.center.cz/business/pojmy/p376-spolecne-casti-domu.aspx
a KOMÍNY včetně „kouřovodů“ patří do těchto společných prostor
IV.
Není pravda, že jste koupí bytu nekoupili „komíny“…, protože (byť si
to neuvědomujete) jste spolu s bytem koupili i spoluvlastnický podíl ke
společným prostorám, tedy i KE KOMÍNU ! Nikoli přesně ke komínu, který
náleží k vašemu bytu, ale obecně ke všem komínům v domě v ideální
výši stanovené oním „podílem“
V.
SVJ se skládá z vlastníků jednotlivých bytových jednotek, které se
v domě nacházejí. Takže, když píšete „SVJ chce, abychom si
fin.náklady uhradili sami“, tak vlastně píšete, že to chcete i Vy co by
člen SVJ…
Já vím jak jste to myslel, protože zmiňovaný požadavek nejspíš vyslovil
některý z členů výboru SVJ. Ale každopádně takovýto požadavek musí
být ´posvěcen´ nejvyšším orgánem, kterým v SVJ je „shromáždění
vlastníků jednotek“ (§ 9/7)…, takže musíte mít i Vy právo se
k takovémuto požadavku vyjádřit.
VI.
Jak financovat opravy společných části domu?
Existuje řada možností, všechny jsou ve svém důsledku nespravedlivé…,
jde o to odsouhlasit si tu nejméně nespravedlivou.
Možné klíčování nákladů:
MOJE DOPORUČENÍ (z 8mi leté praxe v SVJ, kde máme 11 byt.jednotek)
VII.
Pokud vaše stanovy zmiňované ´problémy´ neřeší, tak pak
platí ZÁKON…
Doporučuji, abyste si na nejbližší schůzi vlastníků nebo-li na shromáždění dohodli kromě jiného pravidla na ´klíčování´ společných nákladů.
Zdroj: http://business.center.cz/BUSINESS/PRAVO/ZAKONY/byty/cast1.aspx
| 0 Nominace Nahlásit |
Otázka nemá žádné další odpovědi.
Hannah: „… nyní po vyvložkování komínu … chce Společenství
vlastníků bytů,abychom si fin.náklady uhradili sami. … Musíme to
zaplatit?“
Kdo ví? Nenapsala jste potřebné podrobnosti.
Hannah: „V kupní smlouvě nemáme koupi komína a ani jeho
části.“
Obsah kupní smlouvy je bezvýznamný. Rozhodující je obsah prohlášení
(vlastníka budovy). O tom ovšem nepíšete vůbec nic.
Hannah: „A dosud ani jak řešit fin.náklady oprav a vyvložkování
komínů nebylo ve stanovách Společentví dáno.“
Ono to ve stanovách nemá co dělat. Spoluvlastnické vztahy a závazky jsou
obsaženy v zákoně, v nařízení vlády č. 366/2013 Sb. a
v prohlášení. Nikoliv ve stanovách.