Hanah

Oprava společné části domu – úhrada fin. nákladů členem byt. jednotky

Při koupi bytu se nekupoval komín,nyní po vyvložkování komínu /požadavek kominíka a staveb.odboru/ chce Společenství vlastníků bytů,abychom si fin.náklady uhradili sami.Změnu chtějí až nyní po vyčíslení nákladů.Musíme to zaplatit?
Doplňuji:
Je to zájem a požadavek současné vyhrocené situace.V kupní smlouvě nemáme koupi komína a ani jeho části.A dosud ani jak řešit fin.náklady oprav a vyvložkování komínů nebylo ve stanovách Společentví dáno.

Nejlepší odpověď
standa

V otázce je několik témat, pokusím se je postupně ´rozmotat´ 🙂

I.
PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKA BUDOVY
Jedná se o dokument, který s odvoláním zákon o vlastnictví bytů (§ 4), detailně popisuje celý dům, který je rozdělen na jednotlivé bytové jednotky a přesně vymezuje co patří do bytových jednotek a co do tzv. „společných části domu“

Toto „prohlášení vlastníka“ muselo být před založením SVJ (společenství vlastníků jednotek) vloženo do katastru nemovitostí.

II.
Ke každé bytové jednotce náleží i určitý PODÍL na společných částech domu, který je dán poměrem plochy daného bytu k celkové ploše všech bytů v domě (tzv. spoluvlastnic­ký podíl)

III.
Do společných prostor domu náleží VŠE co se nachází vně bytových jednotek:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pojmy/p376-spolecne-casti-domu.aspx
a KOMÍNY včetně „kouřovodů“ patří do těchto společných prostor

IV.
Není pravda, že jste koupí bytu nekoupili „komíny“…, protože (byť si to neuvědomujete) jste spolu s bytem koupili i spoluvlastnický podíl ke společným prostorám, tedy i KE KOMÍNU ! Nikoli přesně ke komínu, který náleží k vašemu bytu, ale obecně ke všem komínům v domě v ideální výši stanovené oním „podílem“

V.
SVJ se skládá z vlastníků jednotlivých bytových jednotek, které se v domě nacházejí. Takže, když píšete „SVJ chce, abychom si fin.náklady uhradili sami“, tak vlastně píšete, že to chcete i Vy co by člen SVJ…
Já vím jak jste to myslel, protože zmiňovaný požadavek nejspíš vyslovil některý z členů výboru SVJ. Ale každopádně takovýto požadavek musí být ´posvěcen´ nejvyšším orgánem, kterým v SVJ je „shromáždění vlastníků jednotek“ (§ 9/7)…, takže musíte mít i Vy právo se k takovémuto požadavku vyjádřit.

VI.
Jak financovat opravy společných části domu?
Existuje řada možností, všechny jsou ve svém důsledku nespravedlivé…, jde o to odsouhlasit si tu nejméně nespravedlivou.
Možné klíčování nákladů:

  1. podle počtu osob, bydlících v jednotlivých bytech
  • logiku by tento ´klíč´ mohl mít např. u oprav světel na chodbách
  1. podle počtu bytových jednotek v domě
  • tento klíč by mohl být teoreticky uplatněn při nátěrech dveřních zárubní u vchod.dveří do bytů
  1. podle počtu a velikosti oken v jednotlivých bytech
  • tento klíč by se mohl použít při výměně oken v bytech
  1. podle počtu a délce svislých kouřovodů vedoucích od bytů až na střechu
  • tento klíč by se použil při opravách komínů
  1. podle velikosti SPOLUVLASTNICKÉHO PODÍLU ke společným prostorám
  • tento klíč by se použil při opravách domu (fasády, střechy…) či společného pozemku

MOJE DOPORUČENÍ (z 8mi leté praxe v SVJ, kde máme 11 byt.jednotek)

  • používáme jediný „klíč“, na rozdělení veškerých SPOLEČNÝCH nákladů v SVJ, a to SPOLUVLASTNIC­KÝ PODÍL
  • vlastně máme ještě jeden „klíč“, a to pro rozdělení nákladů na spotřebu vody v byt.jednotkách (odečty dle dílčích vodoměrů)

VII.
Pokud vaše stanovy zmiňované ´problémy´ neřeší, tak pak platí ZÁKON…

Doporučuji, abyste si na nejbližší schůzi vlastníků nebo-li na shromáždění dohodli kromě jiného pravidla na ´klíčování´ společných nákladů.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/BU­SINESS/PRAVO/ZA­KONY/byty/cas­t1.aspx