blesk26

Ohnisková vzdálenost u fotoaparátů – co znamená 38 – 380 mm (Equiv. 135)?

Koukám na foťáky a nerozumím těm ohniskovým vzdálenostem. Toto mám napsané na svém Konica Minolta Z2. Na internetu vidím objektiv, velké bago na digitální zrcadlovku, kde píší 18 – 200 mm, že je ekvivaletnem 27 – 300 mm v 35 mm formátu.

Chtějí mi tedy říct, že Z2 má lepší zoom, než to velké bago za cenu celé Z2?

Absolutně nechápu co ty ekvivalenty znamenají. Proč se používají? Díky.

Nejlepší odpověď
tom004

Na vysvětlení je to v odkazu nejlépe popsané.

http://www.fo­toaparat.cz/ar­ticle/5007/1

Další odpovědi
baghira

Protože zobrazení závisí nejen na ohniskové vzdálenosti, ale i na velikosti snímače. Pokud snímač digitálu je například rozměrově 2× menší než políčko kinofilmu, tak musí být 2× menší celá optická soustava, takže zobrazení objektivem 100mm na kinofilmu odpovídá zobrazení objektivem 50mm na dotyčném digitálu.
No a protože snímače digitálu můžou mít (a mají) rozměry libovolné, byl by v tom hokej. Aby si člověk udělal představu, proto se používají ohniskové vzdálenosti ne skutečné, ale přepočítané na kinofilm.

Takže v uvedeném příkladě objektiv kreslí stejně jako 27–300 na kinofilmu, ale protože snímač foťáku je o třetinu menší než políčko kinofilmu, skutečná ohnisková vzdálenost objektivu je 18–200.

Nepíšu to moc nesrozumitelně?

Hlada

Proč se používá ekvivalent kinofilmu už víte. Zbývá ještě vysvětlit, proč objektiv s podobným rozsahem zoomu je jednou malý a podruhé velký. Důvod je stejný. Rozdílná velikost obrazového snímače. Digitální zrcadlovky mají snímač o velikosti blížící se kinofilmovému políčku, proto i objektiv musí mít odpovídající velikost.