Kura

Mohu mít pár otázek k odvodu horkého vzduchu z mobilní klimatizace?

Z pootevřeného okna mně to přijde jako hodně velký nesmysl, když bude venku 40°C, tak to horko přece půjde oknem dovnitř a klimatizace bude chladit na plný výkon neustále. Viděl jsem i nějaké vaky, které se nalepí na okno a do nich se zavěsí roura, ale stále je otevřené okno, a i když je částečně zabráněno vstupu horkého vzduchu, tak je slyšet ruch z ulice.
A teď konečně k otázkám.
Může být odvodní roura delší, než je u těchto přístrojů dodávaná?
Můžu tuto rouru na konci zúžit, aby neměla ten šílený průměr 200 mm? Třeba na 80 mm …
Když je příkon u takového přístroje 1 kW, je to za hodinu nebo za 24 hod?

Nejlepší odpověď
gecco

Pro odvod horkého vzduchu je nejlepší průraz stěny – ne odvod oknem (a současně musíš zabezpečit i přívod vzduchu, pokud možno chladného – chladnějšího)…
___
Odvodní rouru můžeš prodloužit, ale s délkou narůstá odpor, takže čím kratší, tím rozhodně lépe…
Můžeš ji i zúžit – ale tím se odpor zvýší rapidně (jde o průřez, který klesá kvadraticky)…
Příkon není otázkou času; pokud necháš storj s příkonem 1 kW běžet sekundu, spotřebuje 1 kWs, pokud hodinu, spotřebuje 1 kWh, pokud 24 hodin, spotřebuje 1 kWden = 24 kWh…

Další odpovědi
dudu

Tento typ používáme v bytovce už léta, ovšem jiné řešení než odvod pootevřeným oknem jsem nenašel – za průraz škvárobetonového panelu s novou fasádou bych byl asi vyobcován ze společenství. Nyní míním klimču využívat na chalupě, přičemž výfuk hodlám vyvést do nepoužívaného komínu. Průměr té naší roury je jen 10 cm, takže budu nucen těsnit polystyrenovým kroužkem. Bude to prosím dle vás fungovat?

Michálek1245

Výfuk je upravený na plocho, takže ta mezera není zase tak velká. Ale dělají se navíc i speciální rukávy, kterými se to okno utěsní. Mají to třeba některé mobilní klimatizace od https://www.li­vli.cz/magazin/jak-vybrat-mobilni-klimatizaci/ Jinak teda samozřejmě nejlepší a nejefektivnější je multi split klimatizace s venkovní jednotkou, která chladí skutečně efektivně. Mobilní klimatizace jsou fajn třeba do malého bytu a menších prostor. 😉

gecco

Dudu – s jakým úspěchem jste tu klimu používali v pootevřením okně?
Já ji takto používal v práci, kdy chladicí efekt byl mizivý a účty za elektiku jsem ani nezahlédl (platil zaměstnavatel)…
Odvod do nepoužívaného sopouchu je srovnatelný s odvodem skrz zeď, ideální by bylo přívod řešit přes zemní kolektor, kde se vnější vzduch aspoň trochu vychladí před vstupem do klimy…
😉

Lukáš1980

Hledali jsme mobilní klimatizaci do podkrovního bytu s největší místnosti 24 m2.
Řešili jsme také odvod horkého vzduchu, který se nám podařilo vyřešit díky internetovému e-shopu www.chytry-obchod.cz

Na doporučení kamaráda, který má podobný byt a vlastní dva roky klimatizaci Sinclair AMC-11AN, která splnila jeho očekávání jsme klimatizaci zakoupili.

Velmi nás mile překvapila rychlost ochlazení místnosti a také funkce automatického odpařování kondenzované vody, čímž se udržuje v místnosti stále stejná vlhkost a není potřeba vyprazdňovat nádrž s kondenzovanou vodou, jako to bývá u většiny levnějších mobilních klimatizací.

Balení mobilní klimatizace neobsahuje adaptér do okna. Proto na doporučení kamaráda jsme zakoupili spolu s klimatizací toto příslušenství „Plastová hranatá redukce ke klimatizaci Sinclair 204×60 mm“ a „Plastová PVC spojka kulatá ke klimatizaci
Sinclair“. Možné objednat na http://www.chytry-obchod.cz/kli­matizace-prislusens tvi
Na hadici s teplým vzduchem z klimatizace jsme nasadili zakoupené díly a dali do střešního okna. Nařezáním polystyrenu jsme vyplnili mezery ve střešním okně, a tak zamezili přívodu teplého vzduchu z venku dovnitř místnosti.

Jsme s klimatizací Sinclair AMC-11AN velmi spokojeni a splňuje to, co jsme od ní očekávali.
Můžeme ji doporučit ostatním.

dudu

On ten náš „výfuk“ je na konci upraven na plocho, takže mezera v okně byla přijatelná. Přesto mne to pěkně štvalo a proto při právě probíhající rekonstrukci bytu instalujeme dvě pevné klimatizační jednotky. Není to levná záležitost, ale možnost kdykoliv chladit i přitápět je pro nás lákavá a snad i akceptovatelná

gecco

No jo – pevná klima je něco jiného, už proto, že cirkuluje jen chladicí médium…