XFresh1

Jak odstranit desetinné číslo v lineární rovnici?

Potřeboval bych poradit s domácím úkolem. Dostali jsme příklad
h*6,8+q=3,1
h*8,5+q=-0,3
Jenže já zapomněl, jak se odstraňují desetinná čísla, aby se mi to lépe počítalo (ano, vynásobím to 10, ale to prostě neumim).

Nejlepší odpověď
Dismas

Tady se s domácími úkoly neradí. Ale že jsem to já.
68*h+10q=31

  • 85*h-10q=3
  • 17*h=34

h=-2
.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­...........
68*-2+10q=31
10q=167
q=16,7

Jo a bývá zvykem nominovat odpověď, která ti nejvíc pomohla.

Další odpovědi
Lamalam

Ty vážně neumíš násobit deseti? V tom případě se nepouštěj do řešení rovnic.

Alesh

Převedu ti to do srozumitelnější podoby. Rovnice je tak trochu něco jako rovnoramenné váhy, obr. viz. zdroj.
A rovnice, aby to byla rovnice musí mít na obou miskách vah totéž, jinak by to byla nerovnice.

A ty máš:
h*6,8 + q = 3,1
h*8,5 + q = –0,3

h = jablka
q = hrušky

6,8 jablka + 1 hruška = 3,1 kg
8,5 jablka + 1 hruška = –0,3 kg (teď pomiňme fakt, že hmotnost nemůže být záporná, jde o pochopení principu)

Pokud má rovnice furt platit (váhy se nevychýlí), pak na obě misky vah musíš přidávat/odebírat stejně nebo stejněkrát přidat, to, co už tam je. Např.

přidám jablko
6,8 jablka + 1 hruška + 1 jablko = 3,1 kg + 1 jablko
7,8 jablka + 1 hruška = 3,1 kg + 1 jablko

množství zdvojnásobím:
2× 6,8 jablka + 2× 1 hruška = 2× 3,1 kg
13,6 jablka + 2 hrušky = 6,2 kg

No a ke zbavení se desetinných počtů už je jen krůček a pak už se jen stačí vrátit k těch původním proměnným. To dáš, ne? 😉

Zdroj: http://www.3zscheb­.cz/oldweb/e-learning/fyzi­ka%20web/mere­ni%20hmotnosti/va­hy_telesastej­ne%20hmotnosti­.jpg

Tux

(6,8h)*10 + 10q = 31

bolak

to chápu, násobení deseti je prostě těžký..