izabou

Odsouzený uteče, kdyby byla náhodou amnestie, platí to i na danou osobu?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Pokud uteče z výkonu trestu tak se amnestie na danou osobu nevztahuje,protože útěk je trestný čin.

Další odpovědi
atriplex

Amnestie se vztahuje na konkrétní trestné činy. Pokud by někdo utekl a tím svým útěkem nespáchal trestný čin, pak by by se amnestie vztahovala i na něj. Naštěstí se nepředpokládá, že by k nějaké amnestii v nejbližší době došlo.

Fidel

Vidím, že tady řešíte velmi teoretické problémy, protože poslední amnestie byla v roce 1990. 2010 došlo ke změně trestního zákoníku, takže nejde o amnestii. Nepletete si náhodou pojmy amnestie a milost? To by byl ale pěknej výdrb, požádat prezidenta a milost a zdrhnout, co?

Miroslavst

Tak se na to podívejme trošku jinak:
Pokud by dotyčný byl odsouzený za tr. čin v délce např. 3 roky a následně by utekl, za což by mu hrozilo další tr. stíhání a poté by byla vyhlášená amnestie-nikoli na tento tr. čin, alr na všechny tr. činy např. do 6 let, vztahovala by se amnestie i na tento tr. čin i na útěk.
Ale jinak je to blbost.