omina

Odpojení vody sousedovi při hav. stavu

Sousedce zhora zřejmě praskl odpad u vany a při každám jeho použití nám kape voda přes strop do bytu, o promáčeném stropu nemluvě. Dotyčná nechce o opravě ani slyšet. Máme právo ji odpojit vodu do bytu, aby nám nadále nepůsobila škodu? Máme pozvat znalce nebo se řeší jen soudně? Jsme čtyřbytový dům vlastníků. Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

1. využijte všech dostupných a legitimních možností a sousedku vyzvěte, aby neprodleně zajistila opravu havarijního stavu

  • vedle ústní výzvy doporučuji, abyste ji poslali písemnou výzvu opatřenou fotografiemi (určenou do vlastních rukou + kopie na vědomí zbývajícím dvěma vlastníkům)
  • do výzvy uveďte rozumný termín pro odstranění havarijního stavu
  • zároveň zde uveďte, že pokud nebude dodržen uvedený termín, budete se svých práv domáhat prostřednictvím stavebního úřadu, k němuž budete adresovat podnět pro zahájení správního řízení dle ustanovení § 137/1.b) stavebního zákona

2. Odpojení vody je krajní varianta, která může ´zabrat´ psychologicky, ale zároveň může rozpoutat nežádoucí ´válku´, která oddálí vlastní technické řešení. A vůbec bych se nedivil, že by vás pak takováto osoba (sousedka) mohla i žalovat. I když někdy na takovéto ´dobráky´ nepomůže nic jiného než „hrubá záplata“.

Nezávidím vám, ale nejspíš to bude běh na dlouhou trať ☹

§ 137 Nezbytné úpravy

(1) Stavební úřad může nařídit vlastníku stavby(…),nezbytné úpravy jimiž se odstraňují jiné hygienické(…)zá­vady stavby

Další odpovědi
ReHu

Řešila bych to se správcem, pokud nějakého máte, popř. s nějakým předsedou vašeho sdružení vlastníků.
Nevím, jak to máte pro takovéto případy uspořádané.

Bumbes

… a nezapomenout na pojišťovnu, mají také vlastní znalce a dokonce i nějaké páky na podobné super-sousedy.
Doplňuji:
Někdy bývá vymáhání nákladů opravy a řešení pojistné události (likvidace) pro viníka pěkně nákladné, a pojišťovny většinou velmi rády pumpnou oprávněného viníka.

omina

V tomto případě by to bylo snadné, ale nejsme pojištěni.

Bumbes

No tak potom už zbývá jen občanskoprávní spor po poradě s právníkem, pokud se nedohodnete po dobrém.

omina

Žádný správce není, jen ti další tři vlastníci bytů, kteří dodnes nic neřešili a nic takového se jim ani moc nechce.