admen

Odmítnutí faktury po splatnosti

Ahoj, dobrý den,
prosím o radu, dle jakého zákona se postupuje v případě odmítnutí faktury, která je již po splatnosti. Manžel jako OSVČ vystavil fakturu za odvedené dílo, smlouva žádná sepsána nebyla, pouze ústní dohoda ( vím, jeho chyba). Nyní je FA již po splatnosti a chceme zaslat první upomínku, než to budeme řešit právní cestou. Pro případ, že by se dlužník bránil, že s fakturou nesouhlasí, chci vědět čím argumentovat ( FA nám žádným způsobem nevrátil, že s ní nesouhlasí, již je po splatnosti, tudíž platná). Děkuji za všechny rady.

Nejlepší odpověď
seraphico

Jak píše Hlada, zatím nemá cenu přemýšlet dopředu. V tomto článku to máte hezky napsané, co dělat krok za krokem:

https://www.me­sec.cz/clanky/vy­mahani-nezaplacenych-faktur/

Nejprve poslat upomínku, třeba dotyčný pouze zapomněl, pak to řešit dál.

Další odpovědi
Pepa25

Pokud by byla povinná písemná forma, tak by mohl dlužník namítat neplatnost ústní dohody (ale chápu, že šlo o smlouvu o dílo, která může být ústní).
Takže váš jediný problém je důkazní nouze, protože dlužník může namítat nesplnění dohody, např.

  • že odvedené dílo neodpovídá dohodě nebo objednávce
  • neodpovídá cena nebo bylo dodáno pozdě

… a milion dalších věcí, které si vymyslí.
Vy se na to můžete připravit tím, že si dáte dohromady, co máte (zda byla objednávka, jestli bylo podespáno předání, jakoukoliv emailovou komunikace atd.).

Hlada

V této fázi nemá smysl řešit události, které nenastaly. Teď musíte poslat upomínku. To je vaše zákonná povinnost. Jestli ani pak nezaplatí, máte volbu mezi EPR a klasickou žalobou. Plaťák je levnější a jednodušší, takže ho můžete zvládnout bez advokáta. Když ale podá odpor nebo si ho nepřevezme, tak vás jednání u soudu stejně nemine.

Filip84

A co chceš řešit, můžeš mi vysvětlit?

Smlouva žádná sepsána nebyla, pouze ústní dohoda“ – však nemusí být, podle logiky „může mladý komsomolec kritisovat politiku VKP(b)? Může, ale škoda mladého života“. Jak chce dokázat, že bylo dílo objednáno, v jakém rozsahu, atp.? Netvrdím, že to není vůbec možné, jestli má, třeba, nezávislé svědky, kteří byli při té ústní dohodě, jestli třeba dosvědčí sousedé zadavatele, že na tom díle dělal, zadavatel se tam s ním bavil jako se starým známým, nebo tak něco a podobně, tak něco přisouzeno dostane, časem, výhledově, možná, snad.

Argumentuj si, čím chceš, tohle není právní poradna, ani advokát chudých tady není, opravdu ne.

admen

No ono je to trošku složitější. Následnou posloupnost vymáhání znám, dělám v podobném oboru, mám známého advokáta a další „šarze“, takže vymoci to půjde. V tom problém není, spíše z ohledem na minulé vztahy, bych se soudnímu vymáhání chtěla vyhnout. Jde o to, že nemám moc důkazních materiálů, na druhou stranu, když půjde do tuhého, lze sehnat vypovědí svědku, že práci manžel provedl. Dlužník je manželův bývalý spolupracovník, manžel pro něj opravoval pronajatou halu, ve které měli společně podnikat, opravu si dlužník nechal proplácet od majitele haly – odepisováním dlužné částky z pronájmu. Následně nám zaslal přehled zaplacených prací s tím, že si máme doplnit zda něco chybí – to je jediný písemný důkaz. Následně jsme něco doplnili a vystavili FA. Co se týče doručování, dlužník má DS, takže doručení bude popř. fikcí. Spíše jsem hledala příslušný §, kde je uveden lhůta pro vrácení FA.

Děkuji.