tazatelka

Odhad nemovitosti znalcem při dědickém řízení – kdo zadává?

Určuje zákon přesně osobu, která musí podat návrh na znalecký posudek nemovitosti pro pozůstalostní řízení? Musí to být ten, kdo je dědicem, nebo může posudek – třeba v případě jeho nemoci nebo případného odjezdu mimo republiku – zadat odhadci kdokoliv z rodiny? a na čí jméno vlastně odhadce posudek vystaví? Přesně řečeno: na čí jméno musí být odhad vystaven, aby byl následně notářem u pozůstalostního řízení uznán jako právoplatný?
Díky za názory a zkušenosti.

Nejlepší odpověď
Drap

Neni důležité, kdo ho zadá, ani na čí jméno je vypracován. Notáře zajímá jak je starý, a zda je skutečně vypracován na danou nemovitost.

Další odpovědi
cukrar

Je velice důležité, kdo zadá návrh. Pokud ho zadáte vy, tak si ho zaplatíte, pokud to zadá notář, tak to zaplatíme všichni…z daní..
ten kdo je dědicem… to rozhodne teprve soud.
odhadce ho vystaví na jméno toho, kdo si to objedná a zaplatí
nechte to na notáři, vše zařídí..

Broukk

Já jsem si nechala u dědického řízení dům odhadnout přímo od realitní kanceláře https://www.e­doxreality.cz/ , která mi pak dům i prodala.