Calimë

Od kdy začaly ženy normálně nosit kalhoty?

Nejlepší odpověď
Alesh

Já myslím tak na půl roce, možná i dřív. 😉

Další odpovědi
annas

Kalhoty u žen se objevily mnohem dív než u Marlene Dietrich ve 20. letech 20. století.

Dámské kalhoty musely ujít dlouhou cestu.. Když si pravěký člověk okolo těla poprvé omotal kožešinu, jednalo se vlastně o sukni. Nohavice spatřily světlo světa proto, aby muži mohli snadněji bojovat. Dalo se v nich totiž pohodlně jezdit na koni a jezdcům navíc chránily nohy před odřením – staly se tudíž pánskou výsadou. Evropu ale seznámily s nohavicemi až barbarské kmeny při stěhování národů.U nás přežívala móda dlouhých halen, suknic a punčoch ještě za husitů. Postupně se nosily kalhoty úzké s různobarevnými nohavicemi a pytlíky na přirození i modely uvolněné, jejichž rozkrok spadal hluboko ke kolenům..

ZA PRVNÍ ŽENU V KALHOTÁCH platí výstřední švédská královna Kristýna, kterou vychovávali jako následníka trůnu, a tak si pánské kalhoty roku 1654 oblékla na náročnou cestu do Říma.

Ve Francii přitom ženám nošení kalhot zakázal zákonem Napoleon a ve viktoriánské Anglii zase vzbudily poprask dělnice, které se odvážily obléct pánský hornický mundúr, když jim sukně při práci v lomu překážely.

Nejznámější propagátorkou kalhot se v devatenáctém století stala nekonvenční spisovatelka George Sand. Ráda šokovala a díky kalhotám působila pozdvižení. Průkopnice nové módy sklízely opovržení mužů a musely snášet i nepřátelské pohledy žen. Změnit situaci pomohlo sportování. Od roku 1909 mohly ženy ve Francii díky zvláštní vyhlášce odložit sukni při jízdě na koni nebo na bicyklu, a protože ani lyžování nebylo v šatech pohodlné, vyrazila firma Herm`es na trh s prvními kalhotami určenými pro lyžařky.

Kvůli kalhotám šla sedět!
V roce 1926 dostala Marlene Dietrich v divadle roli francouzské vražedkyně a oděná do hedvábného kalhotového kostýmu hrála dravou moderní ženu nesvazovanou morálními zábranami. Konečně mohla spojit divadlo se svou výstřední civilní imagí. Když se však začátkem třicátých let procházela v kalhotách po volnomyšlenkářské Paříži, policie ji zatkla za pobuřování! Za války už nosily ženy kalhoty běžně. Muži byli na frontě a doma po nich zůstalo civilní šatstvo, a to včetně kalhot, které se manželkám, jež teď musely zastávat i chlapskou práci, náramně hodily. Běžnou součástí šatníku se ale kalhoty staly až za džínové revoluce v šedesátých letech. Dnes představují nejoblíbenější oblečení pro volný čas, ale bodují i na společenských akcích. Nosí se široké, úzké, s vysokým pasem, jako součást kostýmů nebo pod tuniku a loni nejvíc frčely sultánské nohavice. Na molech se objevil i model rozpustný ve vodě.

http://www.jen­prozeny.cz/kra­sa-moda/24589-jak-vlastne-vznikly-kalhoty?page=0,0

anonym

Ty nemáš internet?

Historie kalhot
27. září 2007 v 20:32 | terulka | Historie odívání
Podle jedné verze se kalhoty zrodily jen proto, aby muži mohli snadněji bojovat. Nejprve se do nich oblékli nomádi, pak je přijali Peršané a postupně i další národy. Naopak Řekové se jim dlouho bránili.
V průběhu historie kalhoty prošly nejrůznějšími změnami. Od úzkých s různobarevnými nohavicemi a pytlíky na pánské přirození až po velice uvolněné, kdy rozkrok spadá hluboko ke kolenům. Už dávno přestaly být synonymem války, přesto dokázaly menší valku vyprovokovat ještě ve dvacátém století. To když se do nich začaly oblékat ženy. Ještě ve třicátých letech se v kalhotách po poměrně volnomyšlenkářské Paříži nemohla procházet ani Marlene Dietrichová. Pařížská policie ji zatkla za pobuřování.
Ve Francii byly kalhoty ženám zakázány přímo zákonem už od dob císaře Napoleona. Pokud si je chtěla žena obléci, musela mít zvláštní povolení k převleku. V roce1909 byl přijat dekret, který ženám povoloval obléknout se do kalhot, ale výhradně jen tehdy, pokud jedou na koni nebo na bicyklu.
Ženy ale začínaly sportovat, řídit automobily a samozřejmě – zákon nezákon – také se oblékat do kalhot. Francouzská módní firma Hermes uvedla první kalhoty určené pro golfistky a lyžařky. Pak přišla madame Chanel a zavedla módu širokých, takzvaných námořnických kalhot.
Kalhoty tedy mají prokazatelně původ v mužském šatníku, ale jen díky ženám rozkvetly do mnoha tvarů a podob. Jeden rok se nosí úzké, jindy zas široké, dlouhé až na paty nebo jen pod kolena, jsou součástí kostýmů nebo se přiléhavé nosí pod šaty. Ženský šatník si dnes bez nich už nelze vůbec představit. A módní přehlídka bez dámských kalhot by nebyla úplná.

arygnoc

a ja ženským závidím, že môžu normálne nosiť sukne, šaty, nechápem, prečo ich zatracujú.
veď sú v nich tak krásne.

a v lete by mi to seklo mať „vetranie“, „chladenie“.