Avatar uživatele
Zlatý

Nevíte, zda je stvoření Chupacabras-kozodoj mýtus, nebo skutečnost?

Vím, že se kozodoj říkalo lelkovi. Jak k tomuto jménu přišel?
O zmiňovaném tvorovi jsem něco zaslechla, ale neznám podrobnosti.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Od 70. let je karibský ostrov Portoriko svědkem velice podivných událostí, v nichž hraje hlavní roli záhadné stvoření zvané chupacabras "kozodoj".
Připisují mu mnoho roztrhaných psů, koček, a dokonce tak velkých hospodářských zvířat, jako je kráva nebo kůň, jejichž rozsápaná těla byla později nalezena v kalužích krve a s vyrvanými vnitřnostmi.
Chupacabrase viděla řada svědků, kteří se shodují v tom, že je vysoký 1 až 1.5 metru, má velké šikmé oči (v některých případech červeně či oranžově svítící), místo ušních laloků má pouze otvory, místo nozder jen nepatrné průduchy a malou tlamu bez pysků. Přední končetiny má tenké a na každé mu vyrůstají tři drápy, svalnaté nohy jsou rovněž opatřeny třemi drápy. Jeho srst je šedá s tmavošedými skvrnami a lesklými ostny, táhnoucími se od temene hlavy po celé délce zad a průběžně měnícími barvu.Žádné zvíře popsané vědou se ani v nejmenším nepodobá tomuto tvorovi, který provokuje ke stále nejpravděpodobnějším dohadům ohledně jeho identity.
Lelek kozodoj -
Snad se některému pasáčkovi koz podařilo na pastvě srazit lelka bičem, a když potom chytil podivného ptáka do ruky a ten na něho rozevřel široký jícen - hned tu byl pověrečný výklad, že touhle velikou tlamou jistě dojí kozám mléko, a proto lítá mezi nimi na pastvě. Nová pověra byla hotova, a lelkovi se dostalo druhého jména „kozodoj“

Zdroj: více zdrojů,např-Jan Vrba: Ptačí svět, Mladá fronta, Praha 1956

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Chupacabras - El chupacabra
Chupacabras - nebo také El chupacabra (Kozodoj) Je v odvětví kryptozoologie relativně nová záhada, první zmínky jsou teprve z 19. století a i o těchto "svědectvích" se pochybuje. První pro kryptozoology skutečný důkaz svědčící pro existenci tohoto zvířete je až z roku 1995 v té době se v Portoriku začali objevovat první mrtvá zvířata, která nesla známky útoku kozodoje. Během dvou let se útoky začali objevovat i v Mexiku. Očitý svědek Jaimme Torres tvrdí že chupacabra viděl 26.3.1995. Popsal stvoření s tmavě šedou kůží a kulatou hlavou s protáhlýma jasně modrýma očima. Jaimme byl pravděpodobně dosti statečný protože tvrdí, že se ze zájmu rozhodl k podivnému zvířeti přiblížit, to však zřejmně chupacabru podraždilo a začala podivně kývat hlavou ze strany na stranu a vydávat syčivý zvuk, přičemž Torresovi se udělalo špatně a omdlel. Každopádně nebyl jediný, i další svědkové popisují nevolnost která doprovází pozorování tohoto tvora.
Ze začátku byla chupacabra popisována jako tvor s šedivou kůží a křídly, křídla později ve výpovědích nahradili trny chránící páteř tvora. Popis se nakonec docela ústálil když Jorge Martín na své farmě údajně jednoho tohoto tvora zastřelil. Máme bohužel jen částečný popis zastřeleného tvora, protože pan Martín se bojí že kdyby zvíře poskytl k prostudování, bylo by mu zabaveno. Zastřelený tvor má šedou až šedomodrou kůží zcela bez srsti, čtyři mohutné tesáky a ocas ne nepodobný krysímu, odhadovaná veliskost je kolem 1 až 1,5 metru.

Zdroj: http://mysticismus.blogspot.co m/2010/06/chupacabras-el-chupa cabra.html

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 788
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.