ABCDEFGHRT

Nevíte někdo vzoreček na vypočítání změn skupenství-když něco ztuhne nebo naopak roztaje apod.?

Nevíte někdo vzoreček na vypočítání změn skupenství-když něco ztuhne nebo naopak roztaje apod.
Doplňuji:
Já se učím, jen bych prosím chtěla vědět ten vzoreček

Odpovědi
gecco

Víme…
Ale k čemu ti bude vzoreček, když nechápeš ten děj??
Uč se…
😉

Doplňuji:
OK – a čeho se ten vzoreček týká? – třeba na něco přijdeme…
😉
Pokračuj v diskusi…

Kelt

Principem je energetická změna. Látka se může nacházet ve třech fázích – skupenství, například led, voda, pára. V určité oblasti je voda kapalinou, pod bodem tání – tuhnutí, nebo varu, se mění na jinou fázi.Když do vody o určité teplotě a určitém množství, přidám určité množství nějaké látky o určité teplotě, která není stejná jako měla původní voda, dojde k vyrovnávání teplot. Teplá látka se ochlazuje, chladná se zahřívá. Podstatným dějem respektive principem je kalorimetrická rovnice a každá látka se podílí svým specifickým teplem. Při změně skupenství se mluví o skupenském teple tání, tuhnutí varu a pod. Podotýkám že pro danou látku je skupenské teplo tání stejné jako skupenské teplo tuhnutí až na znamenko. Ale vzoreček psát nebudu, nastuduj si sama. Zdroje jsou.