honza19hk

nevíte jaké kořeny má javor?

Zajímalo by mě jestli do stran (po povrchu) nebo dolů do hloubky.Nebo snad oboje?
díky
Doplňuji:
jedná se o zkácení stromu o průměru kmene 65cm a výšky cca 17m.Vzhledem k tomu že trhá kanalizační trubky(kořeny jsou už i v trubkách) musí pryč i s kořeny a právě kvůli těm trubkám se ptám jaké má kořeny-podle toho zvolím metodu zkácení, každopádně i s kořeny najednou.Aby tam nebyl pařez. Trubky se pak musí vykopat a položit nové.Bohužel nevím co je to za druh javoru.

Nejlepší odpověď
manon

Kořenový systém zakrslých javorů dlanitolistých nebude jistě tak mohutný jako u javoru klenu. Netuším také kam vaše otázka směřuje, jestli ho chcete vykopat, nebo zda se ptáte jestli vám může nadzdvihnout blízký altánek. Pro konkrétnější odpověď musíte být konkrétnější i vy.

Obecně se dá říci že naše nejněžnejší domácí javory mléč a klen jsou středně až hlouběji kořenící (v případě klenu. Nemají nějak výrazné kůlové kořeny jako třeba dub, ale rozhodně nekoření jen po povrchu. Babyka roste o něco pomaleji, takže i její kořenový systém nebude ve stejném věku tak mohutný jako u prvních dvou.
Doplňuji:
Pouze okopírováno. Nejsem znalec.

Zdroj: http://www.gar­ten.cz/forum/vt/cz/676-javor-korenovy-system/

Další odpovědi
venkovan

To je jednoduché. Pod povrchem má kořeny které přijímají vzduch a čerstvé srážky, které se dosud nedostaly do hlubších horizontů. Do hlubky vedou kořeny, které strom lépe kotví a přijímají vodu a minerální látky z hlubších horizontů. Když poroste na hluboké půdě, bude mít kořenový systém rozložitý i do hloubky. když na skále, tak jen mocnost úrodné půdy.
Nicméně – kůlové kořeny mají především duby, talířové smrky a mezitím je ten zbytek.
Místo bagru použij hlívu ústřičnou. Trvá to sice déle, ale je alespoň po řadu měsíců dobrá houbovka.
Doplňuji:
Kořeny v trubkách nejsou důvodem ke kácení. Potrubí lze opatrně mezi kořeny odkrýt, vyměnit při minimálním odstranění kořenů, řezy ošetřit, poškozenou část a roury překrýt speciální fólií proti prorůstání kořenů a vše zasypat. Při těchto rozměrech – cena stromu se může pohybovat okolo 50 – 100 tisíc korun (lze vypočítat přesně podle metodiky k tomu schválené). Cena za opravu trubky je rozhodně menší, než hodnota stromu.
Další možností je vyvložkování roury – opět levnější než cena stromu.
Pokud v lokalitě působí normální úředník který povoluje kácení dřevin, tak pokud strom je zdravý, jinak nepřekáží na kácení nepřistoupí a žádost zamítne. Na tento rozměr stromu (pokud neroste na lesní půdě) je nutné povolení a nelze pracovat dřív, než nabyde právní moci.
Na okraj – podle platných ČSN v prostoru průmětu koruny stromů na zem + 1,5m od vnějšího okraje průmětu, nesmí pracovat rypadla a další technika – výkopy se provádějí ručně. Za to – kdo o tom něco ví, dokáže zajistit firmě celkem slušnou pokutu v rovině desítek tisíc.

honza19hk

pro venkovana,trubky nejsou naše je to obecní kanalizace o průměru 120cm vedoucí po hranici našeho pozemku,to obec chce aby ten strom šel pryč,jelikož to trhá jejich trubky ne naše,nicméně to že trubku vyvložkuješ nic nezmění,strom pořád poroste a jak poroste bude ji trhát dále.Kořeny také rostou.
Na strom je už vydané povolení. Ono totiž také správně by v určité vzdálenosti od inženýrských sítí neměly být stromy. Bohužel my jsme ho tam nevysadili. Navíc nevím jaké má dole kořeny ale to že uřežeš nějaké kořeny není dobrý nápad.kořeny jsou jediné co ten strom drží,když mu je uřežu tak by ten strom mohl také spadnout při bouřce.A to že mi spadne na chalupu riskovat nebudu.

venkovan

Mám pocit, že o stromech něco vím, i o různých opatření na ochranu staveb. Ale pokud obec s kácením souhlasí, není problém.

Zeppelin

Nevím co víte o stromech, ale kanalizační stoka jako každá jiná stavba má svoje ochranné pásmo. Odpovědný majitel, nebo správce majetku má za povinnost dělat vše pro to, nebyl majetek znehodnocován. Kanalizace byla v zemi určitě dříve, než byl nad ní strom, Takže je jasné, že strom tam nemá co dělat. Vinu nese i majitel kanalizace, který neměl dopustit, aby tam ten strom vyrostl do takových rozměrů, které kanalizaci znehodnocují.

huxa

jestliže nějak moc nespěcháte s těma trubkama a nechcete je nijak moc vyměňovat, pokácejte jen strom bez kořenů, klasicky s tím, že necháte pařez a použijte již zmíněnou hlívu ústřičnou či ještě lépe na to běžte chemickou cestou-http://www.ire­ceptar.cz/zah­rada/okrasna-zahrada/jak-odstranit-stary-parez/
nepoužíval bych v případě, že trubky vedou plyn či něco hořlavého. Jestliže nejsou v havarijním stavu, nemusel byste je snad ani měnit, jen to chce hodně času.