martinka21

Nesplnění fondu hodin za měsíc?

Dobrý den, doufám, že mi tu někdo dokážete poradit. Jsem ve 20tt a v práci mi hází klacky pod nohy. Vzali mi ranní směny, že budu dělat jen odpolední. 11–18:30. Ohradila jsem se, že z toho dne nic v podstatě nemám, plus mi dali odpolední, kde taham těžké věci tak jako na ranní, kterou mi sebrali prave kvůli tem těžkým vecem. (Máme dva druhy odpoledních. Jedna je sedací a druha prave k tomu tahá ty těžké věci). Bylo mi řečeno, ze jakmile si udělám svoji práci mám jít domu klidně. To ze mi nebudou sedět hodiny prý nemám řešit. Vím, ze jen díky odpoledním my nebudou sedět tak jako tak, ale co je pravdy na tom, že ikdyz budu v minusu třeba 25h za měsíc, ze budu mít výplatu stejnou? Mohou mi něco strhnout ? Něco jsem si na internetu už našla, ale budu rada za vaše rady, ať vím 100% čím se bránit. Dekuji

Nejlepší odpověď
Dochy

Tak vcelku je na zaměstnavateli jak bude hodnotit absenci. Ale chtělo by to minimálně svědka, lépe podepsaný dokument, že zaměstnavatel dovolil (přikázal) odejít z práce dřív.

To tahání těžkých věcí je ale problém. Doporučuju ještě zkonzultovat se zaměstnavatelem a příp. lékařem.

Samozřejmě je otázka co jsou to „těžké věci“, Pro jednu známou byla těžká i lahev s pitím 😉

Další odpovědi
ivzez

Nikdy ze zaměstnání neodcházejte, pokud to nebudete mít zaměstnavatelem potvrzeno
písemně. (Ústní dohodu nemáte jak/čím prokázat.)

Za neomluvenou absenci Vás může zaměstnavatel vyhodit i v případě, že jste těhotná
(na tento výpovědní důvod se nevztahuje ochrana před výpovědí).

Pracovní dobu, její začátek i konec určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel. Důvod, že Vám z toho
dne v podstatě nic nemáte není důvodem ke změně pracovní doby (k návratu na ranní směny).

Jediný problém je tahání (nebo zvedání) těžkých břemen. Zde zaměstnavatel musí striktně dodržovat
předpisy. Ovšem, jak zmiňuje už Dochy, je otázka, čemu říkáte „těžké věci“.

Doplňuji:
Pokud neodpracujete všechny naplánované pracovní hodiny,
zaplatí zaměstnavatel jenom za odpracované hodiny.

Dochy

Ivzez: „Pokud neodpracujete všechny naplánované pracovní hodiny, zaplatí zaměstnavatel jenom za odpracované hodiny.“
Tohle je myslím také na zaměstnavateli. Dokážu si představit systém „máš hotovo, tak nazdar“. Samozřejmě jsou zaměstnání, kde je důležité ty hodiny pokrýt (nechat krám bez pokladní by asi nebylo dobře) a stejně tak jsou zaměstnání, kde je důležité udělat to co je třeba a pak pro zaměstnavatele nemá reálný význam někoho v práci držet… Pak záleží na kultuře v dané firmě zda se budou nebo nebudou hlídat minuty.