Frogman

Nešlo by vařit bez vajec?

Když je například někdo na vejce alergický a nemůže je, tak se opravdu nemá, protože se vejce dnes už dávají snad úplně do všeho.

Našel jsem tohle: http://veganka­.cz/wp-content/upload­s/zadnevejce.jpg

Která náhrada myslíte, že by byla nejlepší a univerzální?

Nejlepší odpověď
Anemone

Bez vajec vařit jde. Není třeba dávat žádnou náhradu. V případě že se jedná o těsto které by nedrželo, stačí použít trochu hladké mouky.

Další odpovědi
annas

Jednu dobu jsem používala tzv. Vajahit.

„Jedná se o jediný výrobek v ČR, který plně nahradí vejce všude tam, kde je používáte. Vajahit je vhodný pro antisklerotickou dietu, protože oproti vejci obsahuje minimální množství cholesterolu. Zároveň snižuje energetickou hodnotu jídel.“
http://www.bio-life.cz/bio-vyrobky/vajahit­.html

Používala jsem tehdy na pečení, ale do těsta bylo třeba přidal víc mléka nebo vody. Také na obalování a zapékání.

Dnes už nepoužívám. Při zapékání přidávám strouhaný sýr, stejně tak do sekané.

V odkazu je doporučení pro alergiky, čím mohou vejce nahradit.

http://www.pro­alergiky.cz/a­lergie/clanek/a­lergie-na-vejce-bezvajecna-dieta

Kepler

Nikdy jsem se nepokoušel nahradit nenahraditelné, k těm náhražkám nemám důvěru.

Jiří Bohumil

Zkušenosti nemám, ale jak souhlasím s Keplerem – náhrada je vždy jenom náhrada. Ale pokud máš tu potřebu a neporadí někdo konkrétněji, nezbývá než vyzkoušet.

da ny

Bez vajec lze vařit zdravě i chutně ;).
Z náhražek bych ze zdravotních důvodů vynechala vše co jde kolem soji (sojovou bílkovinu bych obešla velkým obloukem) a kukuřice (jen k občasné konzumaci). Celiak kukuřici snese, ale terno to není........

Mc Merkurion

… nevim vo tom, že by se do piva, rumu, uzenýho, utopenců dávala vejce (chleba nepočítám, na něj se těžko vydělává) …

silumina

Vcelku bez problémů vařím bez vajíček, receptů je docela dostr a nemusí být zrovna veganský. Třeba https://tukoz­rout.cz/vepro­ve-maso-recepty/ a kdo by to řekl…

Frogman

An, díky za super tip. Pro zajímavost ho vyzkouším. :)

annas

Vyzkoušela jsem v 90. letech, když se zdravá výživa rozjížděla Koupila jsem to tehdy na zkoušku, před Vánoci bylo málo vajíček, slepice vypověděly službu.

Jíst se to určitě dalo, ale chuť si nedovedu vybavit. Už zase používám vajíčka, nebo peču to, kde nejsou vajíčka třeba.