Avatar uživatele
Morda

Není trestné zesměšňování Hymny?

Doplňuji:
Nejedná se o Českou hymnu ale o hymnu Ruska.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Morda

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 3878 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
badisko

hlavne je to nevkusne …

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Nuk nuk

Jedná se o přestupek a za určitých okolností hrozí trest, dokonce až dva roky odnětí svobody.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
klumprt

Skutková podstata trestného činu spočívající v zesměšňování hymny, nebo státních symbolů v trestním zákoníku, pokud vím, není. Čili trestné např. vězením to nebude.

Podle § 13 odst. 1 zákona č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů ČR se fyzická osoba (člověk) dopustí přestupku tím, že zneužije, úmyslně poškodí nebo hrubě zneváží státní symbol České republiky.
Podle odst. 2: Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 10 000 Kč.

Doplňuji:
oprava zdrojů:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/
http://www.psp­.cz/docs/laws/2001/352­.html

Zdroj: http://www.psp­.cz/docs/laws/2001/352­.html http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/

Upravil/a: klumprt

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Státní symboly lze užívat jen vhodným a důstojným způsobem. Přestupek to bude, ale trestní čin asi ne.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
klumprt

Protože už nemůžu doplnit svou odpověď, tak pouze v diskusi můžu říct, co se týče cizích státních symbolů, tak mi není známo, že by u nás byly nějakým předpisem chráněné. Ještě se zítra podívám do ASPI.

před 3878 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klumprt

Tak státní symboly jiných států nemají u nás žádnou zákonnou ochranu.

Ovšem například veřejná produkce ruské hymny s urážlivě pozměněným textem třeba na hokejovém utkání ČR-Rusko by mohla naplnit skutkovou podstatu přečinu Výtržnictví podle § 358 odst. 1 tr. zákoníku
(Kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že napadne jiného, hanobí hrob, historickou nebo kulturní památku, anebo hrubým způsobem ruší přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.)

Čili nějak tak, jak zaznělo mj. v dalších odpovědích.

před 3877 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek