Vojta24

Nemusím platit poplatky České televizi, když nevlastním televizor schopný příjmu TV signálu?

Nemusím platit poplatky české televizi když nevlastním televizor schopný příjmu TV signálu ?

Já vím že takto položená otázka dává odpověď: NE, nemusíš. Ale právo je slovíčkaření, znáte to. A často vlastnit/nevlastnit televizor schopný/neschopný příjmu je velmi tenká hrazda na které přepadnete na tu či onu stranu ani nevíte jak 🙂

Proto svůj dotaz ještě upřesním:
Co když si budu chtít koupit televizor a používat ho jen připojený k PC nebo k DVD přehrávači ? Zákon na tohle pamatuje a říká, že televizor schopný příjmu televizního vysílání je pořád televizor a nezáleží na tom jak jsem se rozhodl jej používat. Nu dobrá … pak tedy:

A teď se konečně dostáváme k té zásadní PODOTázce: jak mohu televizor upravit tak aby už „nebyl schopen příjmu“ signálu a tedy nesplňoval onu definici která mne následně zavazuje platit konsesionářský poplatek? Jistě nestačí bouchnout do obrazovky kladivem, protože obrazovka sice nebude schopna obraz zobrazit ale televizor i bez funkční obrazovky bude schopen příjmu signálu takže rozmlácení obrazovky na padrť mne nutnosti za daný televizor platit nezbaví … co tedy musím udělat ? Demontovat tuner ? nebo stačí demontovat kontektor pro anténí vstup ? nebo ho stačí jen trvale zaslepit kusem plastu ? co musím udělat aby byl televizor neschopný příjmu signálu ? Vím že na něm nikdy TV signál nebudu potřebovat. Nejsem včerejší nebaví mne sledovat lineární proud informací u kterého nemohu rozhodnout na co se v dané chvíli chci dívat, to s radostí přenechám maminkám, babičkám a prababičkám 🙂 Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
led

Jedine za predpokladu, že by sa v tomto zmysle zmenil zákon (vyhláška?) o koncesionárských poplatkoch

"Kdo je osvobozený
Koncesionářské poplatky nemusí platit:

člověk slepý na obě oči nebo hluchý na obě uši (pokud ale v domácnosti žije i člověk bez hendikepu, je povinný koncesionářské poplatky platit)
domácnost, jejíž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima,
diváci a posluchači, kteří sledují ČT nebo poslouchají ČRo přes jejich „streamové“ internetové vysílání, tedy přes počítač bez televizní karty nebo mobilní telefon,
školy podle školského zákona,
cizinci bez povolení k trvalému/dlou­hodobému pobytu na území České republiky,
držitelé licence k televiznímu/roz­hlasovému vysílání,
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání,
zastupitelské úřady ČR v zahraničí a lidé požívající podle mezinárodních smluv imunitu."
Zdroj: https://www.pe­nize.cz/bydle­ni/326421-velky-prehled-kdo-musi-platit-koncesionarske-poplatky-kdo-ne

Další odpovědi
ivzez

I kdybyste televizor „vykuchal“ a umístil do něj akvárium, ještě
pořád byste vlastnil televizor. To, že jste zrušil možnost příjmu signálu,
je Váš problém. → Pro akvárium jste měl použít jinou „bedýnku“.

Podle § 2, odst. 1 a 2 zákona č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích je předmětem poplatku i zařízení (rádio, televizor), které si poplatník upraví k jinému účelu. https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2005-348#p2

Před nějakou dobou jsem četla, že člověk, který měl v provozovně zcela
nefunkční televizor, prohrál soud a musel zpětně uhradit koncesionářské
poplatky, pokutu + soudní výlohy.

A pozor, pokud si pořídíte „současný“ televizor, budete muset
hradit i rozhlasový poplatek, protože současné televizory jsou
schopny přijímat i rozhlasový signál.
Viz výše uvedený zákon, § 2, odst. 3
__

Ke správné odpovědi Led jen doplním, že vhodnější
je dát odkaz na zákon, články málokdy bývají přesné.

Edison

Tak i TV se dá 1. vypnout, 2. přepnout kanál… 3. těch kanálů jsou mraky a mraky, takže není pravdou, že MUSÍŠ něco sledovat bez možnosti výběru (oproti tomu, jak to maj v románu 1984 od Orwella. A to zdarma!).

Drap

Pokud vlastníš jakékoli zařízení na kterém lze přijmout TV signál tak musíš platit. Bez ohledu zda se díváš či nedíváš. Týká se i počítače, telefonu na kterém lze pustit rádio a podobně. S žádnými úpravami se nepočítá. Televizor bys musel upravit velkým kladivem, tak aby byl zcela nefunkční.

Vojta24

pro „Edison“: ano chápu, já to použil jen k vysvětlení vlastního stanoviska, neberu tím nikomu právo takové vysílání plné reklam kde se nedá spolehnout ani na to kdy vlastně pořad začne sledovat. O tom má otázka nebyla, jen jsem se snažil závěrem zdůvodnit prot konsesionářské poplatky nechci platit za službu kterou nejen nepoužívám ale osobně považuji za mimořádně předpotopní. Je to jen mé stanovisko které nikomu nevnucuji.

Vojta24

Rozhodně to nebyla podstata položené otázky. Tou bylo, a to pro jistotu znovu připomínám, jak upravit televizor tak aby byl zneschopněn příjmu televizního vysílání z pohledu PRÁVA (které pouhé vlastnictví televozoru schopného příjmu považuje za závazek k platbě těchto poplatků) … o tom byl dotaz.

led

ivzez, predsa vám nezoberiem možnosť právne zažiariť 🙂

pre zaujímavosť Dochy má čiastočne pravdu, svojho času, keď po zmene režimu začal každý podnikať so všetkým, som mohla televízor registrovať ako pracovný monitor k videu a preto som nemusela zaň platiť. A fungovalo to.Teraz zase ako penzisti nemusíme platiť, aspoň podľa slovenských zákonov. Už som dlho, vyše roka, nebola v ČR.

ivzez

Tady přece nejde o „zazáření“, ale o přesnost.

Pokud někomu poradím a připojím odkaz na „problematický“ článek, nijak mu nepomohu…

led

Kto rozhodne či údaje v danom článku sú nesprávne?

led

nemyslím, že stránka z môjho odkazu je problematická https://www.pe­nize.cz/info/o-nas

ivzez

Já ji jako problematickou vnímám.

Nebo je podle Vás v pořádku, když šéfredaktor na upozornění na chybu v odpovědi „odbonice“ napíše, že »s ní nikdy neměli žádný problém« (k tomu, nač jsem upozorňovala, se vůbec nevyjádřil)?

led

To, že ju tak vnímate vy, je váš názor. Nikto vám ho neberie. Ale rovnako si nedám zobrať právo mať vlastný názor.

Dochy

Ivzez: Ten případ s akvárkem už je trochu extrém. Takový „přijímač“ bych si klidně obhájil 😉

Vojta24

Také si to myslím, vždyť zákon přece jasně hovoří o „vlastnictví televizoru způsobilém k příjmu TV vysílání“ a to bedýnka použitá pro akvarium určitě už způsobilá není. Proto jsem položil ten dotaz abychom našli mezi extrémnímí pohledy na věc tu pravdu, která bude někde uprostřed. Musí existovat způsob, jak TV znezpůsobit k příjmu signálu a ponechat mu možnost zobrazovat obraz z HDMI vstupu který nemá s TV vysíláním nic společného. A proto jsem se ptal, zaslepit anténí konektor ? vyrvat ho ? demontovat tuner ? jak moc zasáhnout aby už tv nebyl k příjmu signálu způsobilý? 🙂

ivzez

„Akvárko“ použila jako nadsázku.

Ovšem podle § 2, odst. 1 a 2 zákona č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích je předmětem poplatku i zařízení (rádio, televizor), které si poplatník upraví k jinému účelu.
Viz
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2005-348#p2

Dochy

Přestože logika říká, že odstranění tuneru by mělo stačit, ten dovětek „… i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“ v tom dělá vážně docela bordel…

Nicméně bedna od televize je bedna od televize a ne televice… Zatímco v bedně je akvárko, televize klidně může fungovat někde jinde.

Vojta24

Přesně tak, souhlasím a právě k tomuto zvláštnímu rozporu a posuzování co je a už není televizor směřoval můj dotaz. Chci mít jasno v tom, zda když z televizoru demontuji TV tuner protože se opravdu na TV dívat nechci a nechystám, chci to používat jen jako hdmi monitor pro multimediální centrum případně herní konzoli. vezmu ten tuner a spálím ho v plamenech nad sporákem, zda se z televizoru stane zařízení nezpůsobilé k příjmu televizního signálu i z pohledu práva nebo nikoliv 🙂

ivzez

Obávám se, že nikoliv.

Ale zkuste se ještě podívat na web ČT → poplatky.