bumbi

Chápu to dobře? Na 3 pád se ptám buďto KOMU nebo KDE a na 4 pád se ptám KOHO nebo KAM?

Doplňuji:
No jasné, ale já prostě nevim, proč je to 3 pád. Jak se na to mam zeptat KOMU, CO? Když věta zní: Was macht Marek in seinER Fraizeit?

Nejlepší odpověď
Kelt

Němčina má 4 pády pro podstatná jména, která mohou být ve třech rodech – mužský, ženský, střední Podstatné jméno zůstane stejné, mění se pouze tvar členu. S určitým tvarem se spojuje příslušná předložka, která může znamenat jen jednu věc. Ale teorii uvedu na tvé větě.
Doslovný překlad. Co dělá Marek ve svém volném čase?
Marek je podmět, je v mužském rodě a přivlastňovací zájmeno je sein – jeho
Freizet – volný čas, frei – volný, svobodný, e Zeit – čas , femininum.
in seiner zeit – v jeho , ve své době, ve svém čase. to je 3 pád.
a in je v tomto případě spojeno se 3 pádem, kdy je tvar , končící na er, člen je der .

Další odpovědi
Zbynas

Podstatná jména:

  1. pád – Wer oder was – Kdo? Co?
  2. pád – Wessen – Čí?
  3. pád – Wem oder was – Komu? Co?

Zájmena:

jednotné číslo množné číslo
1.pád ich du er sie es wir ihr sie Sie
2.pád meiner deiner seiner ihrer seiner unser euer ihrer Ihrer
3.pád mir dir ihm ihr ihm uns euch ihnen Ihnen
4.pád mich dich ihn sie es uns euch sie Sie
http://www.mi­zici.com/arti­cle.php?aid=580

Doplňuji:
Jé, mě se umazal řádek u podstatných jmen.
4. pád – koho, co

osmanek

Ano, u předložek se na 3.p. ptá KDE (in der Schule – ve škole) na 4.p. KAM (in die Schule – do školy) 🙂

ivzez

Co znamená předložka in?
Většinou do nebo v.
Ve významu v je po ní 3. pád,
ve významu do pád 4.

Další pomůcka:
Ptáme se na Markův volný čas.
V časových údajích se předložka in
používá s 3. pádem.

bumbi

Takže jak zjistím ten 3. pád?