Klára K.

Nemám ráda němčinu, ale učíme se ji ve škole. Co mám dělat?

Teď jenom dopředu upozorním (abyste mě tady potom nenadávali):
Nemám nic proti lidem, co mají rádi Německo, nebo se tam narodili, je mi úplně jedno, že váš oblíbený jazyk je němčina, nechci se tady s nikým hádat, jde mi jenom o to, že každý má něco rád a něco zase ne, a u mě je to němčina, kterou nemám ráda.
Tak tedy.
Problém je v tom, že se německy učíme ve škole a na mých dovednostech závisí tedy i známky. A není to o tom, že bych se byla líná učit, nebo mi to nešlo. Jde spíš o to, že především nemám žádnou motivaci (no, to v naší škole nemá nikdo), že se ten jazyk prostě nechci naučit, nechci umět německy. Kdykoliv si sednu ke stolu a řeknu si „tak, teď zatnu zuby a naučím se slovíčka“, tak úplně cítím, jak můj mozek vzdoruje, a i když to vydržím a pár si jich opravdu nazpaměť vyjmenuji, tak je do půlhodiny doslova „vypudím“ z hlavy (a upřímně se mi tím mnohdy uleví).
Vážně to není tím, že by se mi nechtělo se učit, navíc na jazyky mám docela talent, anglicky jsem se docela dobře naučila za necelé dva roky, a chci se naučit další jazyky, přemýšlím o španělštině, protože se hodně používá, ale taky o japonštině (nevím, jestli se do Japonska někdy podívám, ale strašně se mi ta řeč líbí a zbožňuji i Japonsko celkově, takže ta motivace by tu byla, a navíc je výhodné umět nějaký neobvyklý jazyk), ale prostě ta němčina je mi hrozně proti srsti.
Možná je to částečně způsobeno tím, že se nám ve škole za necelých osm let vystřídalo na ten předmět šest nebo sedm učitelek, takže jsme si (my jako třída) k žádné nestihli vytvořit něco jako přátelství, a navíc ani jedna z nich nebyla moc dobrá na učení, nebo byla nesympatická a tak… Jediná, kterou měla aspoň polovina třídy jakž takž ráda, u nás učila asi dva měsíce a potom byla najednou v pátém měsíci (taky nechápu, kdo se hlásí do takové „stálé“ práce jako je učitelství, když ví, že za půl roku se mu narodí dítě).
Co mám tedy dělat? Nechci mít špatnou známku a vždycky mě mrzí, když je kvůli mě učitelka smutná nebo naštvaná, ale já prostě nejsem schopna se to naučit, jestliže nechci.
Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Löwe

Je sice super, že máš talent na jazyky, ale je potřeba si uvědomit, že člověk má určitou kapacitu, co se může naučit. Tímhle tě nechci jakkoliv shazovat, ale umět angličtinu za dva roky na úrovni rodilého mluvčí? Japonci sami se Japonštinu učí přes 10 let a stejně v ní mají sem tam zmatky… Japonština má 3 abecedy o velkém množství znaků. Nicméně pokud se zajímáš o Japonsko jak píšeš, tak by jsi to měla vědět. Celkem by mne zajímalo, v jakém směru se o Japonsko zajímáš… Zpozoroval jsem sám na sobě, že pokud mě něco nebaví, nenaučím se to, už jen z toho důvodu, že si chci ten cenný kousek paměti uschovat na něco jiné, na něco, co mě zajímá. V tom máš pravdu. Jednou jsem četl knihu o shození atomové bomby na Nagasaki a jelikož mne tato oblast zajímá, doteď si pamatuji všechny podrobnosti… I já se učil ruštinu, ke které chovám mírný odpor… V tom co píšeš neuvádíš svůj věk a požadavky tvých rodičů na známky. Vždy to jde dát na známku na jakou potřebuješ, i když tě to nebaví! Za pomocí čehokoliv. Pokud jsi na základce, prostě to musíš přetrpět nebo přestoupit na jinou školu… Jiná možnost není, protože druhý jazyk je povinný! Na střední škole si vybereš jiný. Snad tady z té slátaniny něco pochopíš…
M.
Jo, a pokud se pustíš do té Japonštiny, držím palce, aby se podařilo se jí naučit!

Další odpovědi
Agneta

Vlastně bych teď měla mít tvůj souhlas, že smím odpovědět.

Tak hele brouku, teď tě tak sjedu, že to radši ani dál nečti!

Je ti jasné – a ty to víš a předpokládáš – že ti jakožto jazyková profesorka vidím až do žaludku, a to nebylo od tebe opravdu vhodné – se obouvat do němčiny.
Tvoje otázka má pár zásadních otazníků – protiřečí si, a pěkně, takže je jasné, že sis to vymyslela, zatím se můžeš jen stydět, nebudu tu tvoji lež teď rozebírat.

Něco tak hloupého! Přitom bys už sama musela vědět, že na němčině se jen opisuje z taháků – na státních školách, a proto jsou pak taky nezaměstnaní, když nemají vzdělání :DDD

ivzez

Kláro, přestaň se vymlouvat a místo snění o japonštině
a Jaoponsku si najdi motivaci pro to, co se musíš naučit.

Podívej se např. na mapu Evropy, uvědom si, že německy mluvící země
s námi mají nejdelší společnou hranici, a že tedy pro němčinu budeš mít
v budoucnu větší uplatnění než pro španělštinu nebo japonštinu.

Pokud se budeš zajímat o své předky a hledat v archivech či matrikách,
budeš opět potřebovat němčinu (vedle češtiny a latiny).

Podobných využití určitě najdeš víc.

anonym

Nemám rád chodit do práce,poradíte co mám dělat?
Doplňuji:
Járo,nutí mne jen povinnosti,raději bych byl svoboden bez pocitu chodit do práce.

jáára

Jugare, někdo tě s nad nutí?

andyana

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.

marci1

Přiznám se, že němčina ve škole také nebyla můj nejoblíbenější jazyk. Ale řekla jsem si, nedá si nic dělat, kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem a nikdy nevíš, kdy to budeš potřebovat. A vyplatilo se, často, když jsem ji potřebovala jsem byla ráda, že ji umím. 🙂