Monigue

Někdo kdo alespoň trochu umí chemii?

Protonové číslo
Nukleonové číslo
Počet protonů v jádře
Počet neutronů v jádře

Dokážete určit tyto prvky?železo,kdys­lík a olovo? Já už to mám hotové,ale mám to asi špatně a jelikož rodiče tohle neumí,chtěla jsem si to zkontrolovat zde.Kdyby jste mi někdo napsal výsledky na kontrolu byla bych Vám moc vděčná!
Počet elektronů v obalu, je-li atom v základním stavu
železo 28 26 30 26
33 16
kyslík 8 16 8
92 144
olovo 82 165

Nejlepší odpověď
geoorg

Protonové číslo = počet protonů v jádře = Z
Nukleonové číslo = A
Počet neutronů v jádře = A-Z

Železo (Fe): Z=26, A=56, A-Z=30
Kyslík (O): Z=16, A=32, A-Z=16
Olovo (Pb): Z=82, A=207, A-Z=125

Součet nukleonů (protonů a neutronů) udává relativní atomovou hmotnost. V tabulce prvků bývá vyjádřena necelým číslem jako poměr relativních atomových hmotností všech izotopů prvku.

Další odpovědi
gnosis

nejsem chemik ale nektere ty cisla (mozna vsechny) jsou napsane primo v periodicke tabulce prvku.