mahyno

Nedůvěryhodná platba pokuty.

Dobrý den,
Porušila jsem zákon o silniční dopravě resp. zákona o drahách, spočívající v nezaplacení jízdném.
Bohužel jsem částku neuhradila a po 6ti měsících mi přišla pohledávka z 968,00 Kč na
jízdné: 18,– Kč přirážka:950,– Kč úroky k dnešnímu dni:92.08,– Kč náklady soudního řízení: 6 420,– Kč.
Jelikož jsem peníze neměla hned, poprosila jsem o navrhnutí splátkového kalendáře. Odpověď se mi dostavila : Musím bohužel konstatovat, že společnost AQ fin s.r.o. trvá na zaplacení celé a dosud neuhrazené částky vč. příslušenství (tj. úroků z prodlení ke dni zaplacení vlastního dluhu a případné náhrady nákladů řízení) obratem poté, co obdržíte toto vyjádření.
Jelikož jsem ve finanční tísni nemohla jsem ihned zaplatit takže se mi částka navýšila : Výše dlužné částky k dnešnímu dni: 7,489.52 Kč .

Moje otázka zní :

  • zda je možné, aby mi odmítly splátkoví kalendář(bez něho došlo k dalšímu navýšení).
  • zda jsou oprávněni mi tento dluh navýšit.
  • a proč vše řeší přes E-mail a nekontaktují mě písemnou formou. Písemnou formou mi pouze oznámily změnu věřitele. A navíc mi to poslaly na staré trvalé bydliště které již mám rok změněný(dávno před obdržením dopisu).

Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Drap

Na splátkový kalendář přistoupit nemusí, neni to jejich povinost, je to otázka dohody.
Dluh jsou oprávněni navýšit, postupují jistě podle toho, co jim umožňuje zákon. Každým nezaplaceným dnem se tato částka bude dále navyšovat.
Neni předepsaná forma komunikace, tak proč ne přes mail. Trvalé bydliště jsi změnila, ale zřejmě si to nenahlásila majiteli pohledávky, proto používá adresu kterou má v evidenci.

Další odpovědi
P.T.

Obrátil bych se na právníka. Neznám přesný výklad práva, ale vím že:

  • splátkový kalendář ani soudce ani exekutor nevystaví, pokud je dlužná částka menší než 50.000,– (možná velmi velmi individuálně)
  • pokud nejsou připomínky a oznámení zasílány poštou, do vlastních rukou, jako by nebyly, čili jsou neplatné.
  • dluh zřejmě navyšují úroky z prodlení, čili se navyšuje i odměna vymahatele (nikdo tohle nedělá zadarmo).

Z toho důvodu bych se poradil s právníkem.

Mapel

Otázka je, zda AQ fin vymáhá dluh, nebo ho zaplatil formou půjčky.

Pokud vymáhá peníze nemá právo připisovat úroky. To provede věřitel u kterého můžu požádat o prominutí. Odměnu exekutora také nesmí měnit. Teprve po ukončení exekuce se provede vyúčtování exekutorských nákladů.

Pokud jde o půjčku (což asi ano) může dělat vše co jsi popsala.

Splátkový kalendář je dobrá vůle a nikoliv povinnost. Žádný limit neexistuje.