Rokio

Nedopustil se v této situaci někdo trestného činu, či přestupku?

V pátek jsem šel do práce. Tam jsem podstoupil test na covid a vyšel mi negativní. Pak jsem šel pracovat.

Poté přišli asi po půl hodině Renata a Pavel. Těm také vyšel test na covid negativní.

Poslední zaměstnanci, co přišli do práce, byli Miloš s Joskou. Těm vyšel pozitivní test na covid, a tak okamžitě opustili firmu a jelidomů autobusem.

Respirátor jsem měl nasazený jenom já. Pavel měl roušku, ale tu si na chvíli sundal, protože věřil, že jsou všichni zdraví. Renata roušku neměla a Světluše také ne, která byla v podniku už před mým příchodem.

Joska a Miloš si hned, jakmile se dozvěděli, že mají koronavirus, respirátor nasadili a nejsem si jistý, jestli ho měli po !ecou dobu nasazený. U nás ve firmě si s nošením roušky dělníci hlavu tolik nelámou.

poznámka: Ptám se pouze ze zvědavosti. Nechci nikoho žalovat.

Odpovědi
JežíšKristus

Testování se dělá ještě předtím, než se vejde do společných prostor (logicky). Tudíž dotaz postrádá smysl, neboť je nereálný. Pokud to bylo prováděno skutečně takhle blbě, pak je to odpovědnost zaměstnavatele. Ten má povinnost zajistit testy, a pokud je nezajistí, pak je proplatit zaměstnancům.

Šíření TČ přenosné nemoci – prý se ve vztahu k covidu už řešilo u soudu.
Nenošení respirátoru – správní přestupek.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

JK: Firmy to mají ošetřeno různě. U nás bez negativního testu nesmím vstoupit. Jinde vím, že přijdou do zaměstnání v průběhu prac doby jim tam někdo přijede aby zaměstnance otestoval. Na jednu stranu dává smysl mít test „před“, na druhou stranu je to stejně jedno, pokud se testování nebude dělat každý den ráno.
Pokud se nepletu tak teď jsou testy povinné 1× týdně, nebo se mýlím? Otestuju v pondělí, vše OK, v pátek klidně můžu nákazu roznášet o 106. Následující pondělí se na to přijde…
Při tom testování se sníží pravděpodobnost nákazy od kolegy, ale nevyloučí.