Avatar uživatele
Pokročilý

Nedoplatky za plyn v rd

Nechci být neslušná ale zajmalo by mě jaké platíte měsíční zálohy na plyn popřípadě nedoplatky v rodinném domě. V mém případě se jedná o porovnání s mým stavem. Platím obrovskou částku nedoplatku a než bych řekla, že můj pronajímatel neúčtuje správně si to chci ověřit a porovnat.
Doplňuji:
Spočítat to umíme ale majitel nám od toho nic neukáže a za 5 měsíců po nás chce přes 60 000 Kč. Přitom topení máme snížené a v noci se netopí vůbec. Máme tak nastavený termostat. Vaříme také málo. Tato částka se mi tedy zdá opravdu vysoká.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Stačí vzít kalkulačku a vynásobit spotřebu cenou + měsíšní paušál.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Platím taky hodně. Táím kolik kdo platí, nic neporovnáš. Každý domek je jiný a energeticky jinak náročný. Někdo topí více někdo méně. U plynu to jde daleko jednodušeji. Máš přece plynoměr. Vynásob spotřebované cenou od tvého dodavatele a máš jasno.


Avatar uživatele
Registrovaný

Vyžadujte vyučtování od plynarny po pronajimateli.Take zaleží na tom jak plyn využívate a kolik ho spotřebujete a to je u každého trochu jiné


Avatar uživatele

V první řadě si projděte, co máte uvedeno v nájemní smlouvě.
V té byste měla mít zapsán Váš počáteční stav plynoměru, elektroměru a vodoměru.
Také jste se mohla s majitelem domluvit na tom, že plyn si přepíšete po dobu svého najmu u něj na sebe. Zrovna tak by to mělo jít provést i s elektřinou. Nejde to provést u vodného. Na tom ani jeden z Vás nemá co získat, takže nevidím důvod, proč byste přepis provést nemohli. Jediné, co má v tomto případě majitele zajímat, je výše nájemného. Ve Vašem případě se však jedná o vyúčtování, které se týká náhrad energií.
Platí, že majitel nemovitosti předkládá při vyúčtování nájemníkovi doklad o zaplacení nájemného a k vyúčtování dalších nákladů předkládá na požádání také vyúčtování - fakturu dodavatele energie. Za energie si nesmí účtovat částku jinou, než je částka uvedená na faktuře (jinak se jedná o neoprávněné obohacování).
Jestliže máte ve smlouvě uvedeno, že budete majiteli RD hradit energie zálohově, potom musí tyto zálohy vycházet z nějakého vyúčtování, které majitel má mít pro Vás k dispozici. Vyúčtování jako takové Vám má předložit. Platit nic bez řádných podkladů nejste povinna.
Podle částky a způsobu, jakým po Vás úhradu žádá, bych se nedivila, kdyby si na Váš úkor chtěl majitel své vlastní náklady podstatně snížit.
Jednoznačně bych trvala na předložení faktury o dodávce plynu. Z té byste měla rozklíčit, zda Vám majitel domku neúčtuje i cizí (případně svou vlastní) spotřebu plynu. Buďte k němu slušná. To ale neznamená, že si máte nechat líbit všechno.


Avatar uživatele
Zlatý

Z dotazu, jak ho popisujete, není jasné, jak k takové situaci může dojít. Než jste se nastěhovali, tak jste si přece museli dohodnout způsob rozpočítávání nákladů na energie. Mělo by to být součástí nájemní smlouvy a z toho je potřeba teď vycházet. Majitel vám musí prokázat, jak k požadované částce přišel. 60 000 za 5 měsíců je pochopitelně nesmysl. Otázkou je, zda nemáte tak špatně sepsanou smlouvu, že to majiteli umožňuje.
Jen pro hodně hrubou orientaci. V jednobytovém neizolovaném Okalu spotřebuju na topení a teplou vodu za rok plyn za něco málo přes 20 tis.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

To je opravdu nehorázná suma - rodinný dům - plynové topení, plynový bojler, vaření na plynu. Faktura za loňský rok činila Kč cca 47.000 Kč.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1100
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 272
Zlatý Hlada 257
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.