annas

Ne radost, ladnost, smyslnost, ale hříšný tanec, ďábelské trsání aneb co bylo v minulosti za hranou, dnes je normální?

Národ se baví u televizní soutěže Star Dance, diváky přitahuje noblesa…

1. Věděli jste, že mnohé předváděné tance bývaly zakázané pro nemravnost?

  1. Obdivujete u tanga právě tu ladnost, atmosféru … i smyslnost, kvůli níž vášnivé tango patřilo k hříšnému tanci, a bylo dokonce označované jako sex v šatech?
  2. Považujete valčík za nemravný stejně jako Marie Terezie kvůli tomu, že se při valčíku partneři k sobě tisknou jako o svatební noci? Rakouský výnos z r. 1758 tento tanec zakázal jako hrubě nemravný a za zdraví škodlivý.

2. Který tanec uvedený v filmu Šakalí léta nevyhovoval v 50. letech naší VB? Šlo podle ní o výstřední tanec, výstřední chování, hulákání do mikrofinu, divokou hudbu z magnetofonu … i další tance byyly nežádoucí?

3. Ne/platí, že tanec lidi sbližuje? … "Tanec je jako zralé víno, které zraje s každým představením?“

Podle přílohy Víkend MF Dnes z 10. 11. Listopadu 2018

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/argen­tinsk%C3%A9-tango-nohy-tane%C4%8Dn%C3%ADci-2079964/

Nejlepší odpověď
Drap

Je to tak. V podstatě každá nová vlna v tanci přinese i určité skupiny lidí pohoršení. A neni to jen u tance. Podobné změny lze vypozorovat i u chování, oblékání, zdobení a v řadě dalších věcí. Doba se zkrátka mění. Spontánní tanec, nemyslím, tím ten přísně předepsaný klasický, ale tak jak tančí běžní lidé, uvolňuje stres, pohyby a měl by přinášet radost a potěšení. A ten je ten správný, která nám prospívá, ať už tančíme cokoli. Původně měl tanec zřejmě funkci rituální, ta nám z velké části vymizela, později potom uvolnění, radost a zábavu.

1. ano věděl
a/ tango se mi líbí, nepovažoval bych ho sice za sex v šatech, ale je spontání, uvolňující a vyžaduje i jistý um.
b/ Valčík určitě za hříšný nepovažuji a dnes snad už nikdo takový neni.
2/ Vadilo vše uvedené, bylo to opět něco nového, nezvyklého
3. I tak by se to dalo vyjádřit. Obzvláště to myslím platí u párů, které spolu tančí často, nebo se věnují tanci soutěžnímu, ať už v akékoli kategorii.

Další odpovědi
Kepler

Zřejmě jsem staromódní, ale uznávám jen párové tance. Ano, je to o sbližování, souladu, eleganci i smyslnosti. Býval jsem slušný tanečník, ale jak roky příbývaly, síly ubývaly. Protože dokonale provedný tanec vyžaduje i dobrou fyzičku a ne jenom to odfláknout a přešlapovat z nohy na nohu. Pro mně býval vrcholem waltz, valčík a některé latinoamericano. Třeba takové tango ve vrcholném provedení, to už je hotové umění.

led

Človek sa vyvíja, vyvíjajú sa aj pohľady na umenie, zábavu, hriech…
Párový tanec vyjadruje vzťah medzi mužom a ženou. Je v tom prejav súzvuku mysle a súhry tela. Vzájomné dotyky, noha v priestore partnerky v párovom tanci v časoch Márie Terézie bolo chápané ako čosi vrcholne erotické, hriešne,
nezlučiteľné kresťanskou náukou… A takýto pohľad prevládal donedávna aj u dnešných tancoch. Len si spomeňte na scénu z filmu Hriešny tanec, kde predvádzaný tanec Baby s tanečným inštruktorom v pohľade konzervatívnej spoločnosti vyjadroval vo svojom vrchole silný hriešne sexuálny náboj.
Film Šakalí léta… nie, nehanbím sa, že sme boli takí, bol to istý spôsob nášho protestu.
V dávnych dobách párové tance samy o sebe boli hriechom, pretože nejestvovala rovnosť medzi mužom a ženou. Dodnes to platí ešte v krajinách s vládou islámu, ortodoxného judaizmu, ale aj v oblastiach Východnej Ázie.

V každej spoločnosti sa nájdu ľudia, ktorí chcú vrátiť staré, alebo aspoň zachovať „status quo“ a ľudia, ktorí chcú nové, potom zákonite dochádza k stretu názorov. Rovnako aj dnes. Mnohí nechápu, že vlastne situácia sa zmenila v náš neprospech, my sa stávame tými „konzervami“ a tí druhí, hlavne dnešní mladí "hľadajúcimi svoju cestu"rovnakým spôsobom, ako sme to robili kedysi my..

aliendrone

Tak ve smyslu otázky považuji za tanec pouze ten „párový společenský“ – a to jen mezi mužem a ženou. ;) :)

I když se se skromností mne vlastní považuji za univerzálního jedince, který si obstojně poradí se vším, tak právě společenský tanec je jedna z mých slabin. Nejsem neobratný (přesněji NEBÝVAL JSEM, ony ty uplynulé roky už leccos změnily), z TV vždy za 1, svého času jsem byl schopen udělat salto na kladině, ale tanec… no je to prostě tanec.

Absolovoval jsem základky i speciálky, doplňovací lekce, individuální lekce před cca 10 lety i „obnovovací“ kurs pro páprdy… všechno NANIC!!! Tedy po parketě pochopitelně „chodit umím“, kroky znám, jenže dobrý tanečník jsem nikdy nebyl a je jasné, že ani nebudu. Opravdu jsem tomu dal hodně, abych se zlepšil, jenže výsledek se prostě nedostavil, což prostě NECHÁPU. :( Stručně jedním slovem DŘEVO, no – i když mne ženy chlácholí, že to vůbec není tak hrozné, jak je vždy předem poctivě varuji, jenže o tom si myslím svoje.

O to víc obdivuji ty, kteří to UMÍ (a zcela bez ostychu jim upřímně závidím), rád na YT apod. občas sleduji záznamy různých soutěží – je to prostě KRÁSA. Uznejte lidi, není tohle prostě PARÁDA? Úplná pohádka! https://www.y­outube.com/wat­ch?v=cPiCejN-Wek

O tom, že některé tance byly považovány že „nemravné“ (např. svého času kankán) jsem něco věděl, ale to, že by byly zakázané, jsem netušil.

Co se týká „Šakalích let“, tam nešlo o „nemravnost“, nýbrž o buržoazní původ. :)

Tanec lidi sbližuje, tím jsem si jist. Jenže to neplatí pro „tanečníky“ jako jsem já, protože při tanci mám co dělat, abych „tancoval“, na nějaké sbližování či nedej bože KONVERZACI (obzvláště při nějaké složitější figuře) se mi „nedostává kapacit“! :(

Ale i tak chodím na plesy celkem rád, líbí se mi atmosféra, načančané babuchen, vůbec celková úroveň je prostě jiná, než všední „Franto, sehraj další bahno!“ Je to prostě změna, zpestření, prostě tak. :)

EKSOT123

Odpověď by si zasloužila delší přípravu, nebo nezkažené srdce.
Tak alespoň takto – částečně je to prý důsledek globálního oteplování:
https://www.go­ogle.at/imgres?im­gurl=http://i­mages.pauseca­fein.fr/images/ca­fein/2016/02/e­volution-humaine-humour-dessins/evolution-sous-vetements.jpg&im­grefurl=https://ww­w.pausecafein­.fr/culture/i­llustration-droles-evolution-homme-technologie.html?pa­ge=2&h=723&w=1200&tbnid=­UJL79dLHmQPhoM­&tbnh=174&tbnw=289&us­g=K_W8l3IrryJ­z5jhSaQSWo3Swo5Y­lY=&hl=cs-AT&docid=OXE4-k_gYictTM
Dal bych nějaké tipy k posouzení,co by Marie Terezie na tanec bachata nebo taneční tvorbu Ukrajinky Mazepy…
Tak dám tip aspoň na Keplerem vzpomínané tango – historická ukrajinská Гуцулка Ксеня:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=PZSfwxLci­As
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=mdHMZhLrle0

led

Tak to vám moja odpoveď nebude vyhovovať, bez prípravy, rovno do klávesov a srdce… v našej mladosti boli sme rovnakí, (v priemere), mnohí z nás podobným spôsobom protestovali voči „starine“

Malý úryvok:
"Tulák – Rebel

Nebol, ani nechcel som byť, ako tí slušní, tí rozosmiati v sprievodoch s mávatkami a transparentami na 1.Mája, tí školskí hrdinovia doby, bifľoši, čo ani nenašepkali, ani nedali odpísať, tí, čo sa schovávali za chrbát dospelých… radšej naháňal loptu, alebo liezol na stromy. Nechcel byť ani úderníkom, čo na televízor, to zázračné okno výdobytkov socializmu, budúcnosti komunizmu, okno do svetového diania, nenásytnosti mocných na západ od Ašu, krajín nesmierneho hladu a bezmocnosti miliónov biednych pod tlakom dolára, na ktoré sa chodili dívať aj susedia, nasadil rôznofarebné plexisklo, aby doma na cestu do sveta svietila v pásoch farieb blikajúca obrazovka.
Po krátkom období hippies som sa stal rebelom, prívržencom „podzemia“, prepojeného na undergroundové hnutia v Amerike. Mnohí z nách si začali zatváracími špendlíkmi značiť príslušnosť ku klanu. Neskôr to prevzali ako ozdobu stovky, možno tisíce mladých aj u nás… Aj som si uši ihlou prepichol, náušnice malé krúžky do nich vložil a dlhé vlasy, ako boli na obaloch pašovaných platní, modré džínsy, tričká s nápismi a tvárami rebelov kúpené od pašerákov a v Tuzexe s načierno kúpenými bony – poukážkami na nákup, baganče nosil na zlosť dospelákov. Na zlosť im, ich pokryteckej kultúre, čo mali navonok červenú hviezdu s kosákom a kladivom a tajne pod košeľou, skrytý Kristov kríž…
Ako mnohí podobní, som protestoval, rebeloval a cítil sa slobodný."

EKSOT123

Jo jsem jiné povahy než vy, ale to snad nevadí. Lidi jsme různí, třeba o Martě Kubišové se taky říká, že byla rebelka: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=VtTy3Y2v96Y
Já naopak chci vše pojmout rozumem, zaslechnout hlas pravdy,… a na Annas otázku momentálně neumím dát klíčovou odpověď, možná i z důvodu, který jsem řekl. Ale Led,vaše odpověď je tu asi nejlepší ze všech, i když jí ještě hodně chybí z pohledu člověk jako obraz boží.

led

Nedotýkam sa náboženstva, ani viery iného. Je to jeho život.

led

PS. nehľadajte úryvok na internete, je to z mojej zbierky pripravovanej do tlače.

annas

Díky za připomenutí atmosféry.