Fun1k

Napadla mě zajímavá otázka, jak je to se vztahem zákona ke zpívání? Je třeba někde zakázáno si zpívat? Atd.?

Nejlepší odpověď
barnajka

Myslíš tady u nás, a nebo celkově ve světě?

Třeba v Íránu hudba opravdu představuje problém. Mám v této zemi několik kamarádů a jeden z nich dokonce hraje s vlastní kapelou, takže něco o jejich situaci vím.
Úředně hudba v Íránu zakázaná není, ale rozhodně se tam netěší ani oficiální podpoře. Ajatolláh Chameneí se kdysi vyjádřil ve smyslu, že mladí by hudbu poslouchat neměli, protože to odvádí jejich mysl od skutečně důležitých hodnot: studia, víry,..
Pěkná blbost, ale bohužel: co řekne ajatolláh a prezident, to platí.

Není problém jít v Íránu po ulici se sluchátky na uších, ale je lepší neprovokovat a nemít tu muziku puštěnou na plný kule.
I tu kapelu v Iránu založit jde, ale že by ses dočkal nějaké podpory, to teda ne. My Češi hudbou žijeme, pořádáme Slavíky a kdesi-cosi, zpěváky uctíváme jak bohy…tohle zkrátka v Íránu není.
Letos v létě jsem se kamarádovi zmínila, že brácha zrovna odjel na několikadenní rockový festival – a přidala jsem pár jmen (kapel), co na fesťáku vystoupí.
Kamarádova reakce mě rozplakala a přinutila přemýšlet. On na to toiž koukal jako blázen a neskutečně záviděl, jaký tu máme možnosti. Kdyby prý nějaká zahraniční kapela přijela koncertovat k nim, její členové by v lepším případě skončili za mřížemi a v tom horším by je popravili rovnou. Docela drsný :/
Tehdy jsem si uvědomila, v jakým luxusu my tu každý den žijem, aniž by nám to naplno docházelo.
Ten luxus se jmenuje SVOBODA

PS: Našla jsem jeden kratičký článek o tom ajatolláhovi, tak jestli tě to zajímá, můžeš se podívat http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/blizky-a-stredni-vychod/207659-hudba-je-v-rozporu-s-islamskymi-hodnotami-iranu-rozhodl-ajatollah.html

Další odpovědi
anonym

Naše zákony řeší jen 2 oblasti ve vztahu ke zpěvu:

  1. Rušení nočního klidu
  2. Závadné texty ve smyslu rasistickém, propagování fašizmu, násilí proti skupině obyvatelstva a další v zákonech definovaných, možná v některých případech i veřejné pohoršení, šíření poplašné zprávy apod.

samicek333

Nevím jestli zakázané, jako spíš neslušné…