EC

Nakoupím-li od dodavatele z USA či Švédska, stanu se plátcem DPH? ..jaký to bude mít vliv na prodej zboží neplátci DPH?

Doplňuji:
Narážím tímto na tento odkaz: http://www.dph2010­.info/otazky-a-odpovedi/kdy-se-osvc-stava-platcem-dph.html , kde mi není jasné, jestli se služba bere to samé jako zboží?!

Nejlepší odpověď
anonym

Tak pozor, oba odpovídající mají jen pravdu částečnou.
Právní úprava platná od 1.1.2010 říká, že kromě dobrovolné nebo povinné (až od uvedeného obratu) registrace v ČR, se stává OSVČ plátcem DPH tehdy nakoupí-li zboží /nad 326 tis. Kč) nebo služby od plátce DPH v rámci EU.
Shrnuto: zboží není totéž co služby, je tam finanční limit u zboží, kdežto u služeb není. Důležitá je podmínka zahraničního plátce. Pokud firma v EU není plátcem, pak se nic neděje a dále platí česká legislativa (tj. teprve po dosažení ročního obratu).
Na prodej neplátci to nemá žádný vliv, protože přímý přeshraniční kupec jsi ty a nikoliv konečný zákazník. Ty si jen to DPH připočteš ke konečné ceně a to už může být zákazníkovi jedno.
Všechno zboží, které nakupujeme jako spotřebitelé, je už zatíženo DPH.
P.S. Komentáře jsou v diskuzi u článku uvedeného odkazu.

Další odpovědi
mosoj

Tak pozor. Pokud nakoupíte jako neplátce DPH zboží z ciziny od plátce automaticky se stáváte u nás plátce.

Hlada

Plátcem DPH se jako podnikatel nestanete nákupem zboží, ale dobrovolnou nebo povinnou registrací na finančním úřadě. Pokud byste se stal plátcem DPH, bude od vás zboží dražší o DPH z vaší marže.

EC

Na této stránce se mluví pouze o přijetí služby, ale mně se jedná o příjem ZBOŽÍ. A to není totéž!! Nebo v tomto případě ano?