Avatar uživatele
Jose1f

Stanu se plátcem DPH?

Vážení,
můj dotaz se týká výkladu pojmu obrat ve smyslu § 4a zákona o DPH.

Dejme tomu, že zákazník složil na můj účet zálohu na budoucí práce ve výši 1.000.001.- Kč. Jsem OSVČ, ale nejsem plátce DPH. Postupně plním a zasílám zákazníkovi pravidelně měsíčně faktury za uskutečněná zdanitelná plnění v hodnotě 83.000.- Kč. Faktury jsou hrazeny ze zmíněné zálohové faktury. Kdy se stanu plátcem DPH?

Jsem toho názoru, že to za těchto podmínek nebude nikdy. Přítel ale trvá na tom, že podmínky § 6 zákona o DPH jsem již splnil a že jsem se už plátcem DPH stal, a to v okamžiku, když jsem obdržel zmíněnou zálohu. Kdo z nás dvou má pravdu?

Děkuji za odpověď všem, kdo máte v tomto směru praktické zkušenosti z jednání na FÚ a jste ochotni se se svými zkušenostmi podělit.

(www.zakonypro­lidi.cz/cs/2004-235)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4016 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pokud vedete daňovou evidenci, tak se stanete plátcem ihned po přijetí zálohy, protože v DE je záloha příjmem a ve smyslu zákona o DPH obratem.
Pokud vedete účetnictví, tak se stanete plátcem po vystavení poslední faktury, kterou byl překročený limit 1 mil./12 měs.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivana525

Ano, je opravdu rozdíl, zda vedete účetnictví nebo jen daňovou evidenci. Pokud jako mnoho podnikatelů evidujete pouze své příjmy na bankovním účtě + faktury v nějaké evidenci, stáváte se plátcem také v momentě přijetí zálohy.

Zdroj: http://www.ready-made-spolecnosti.net/plat­ce-dph.html

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jose1f

Děkuji za odpověď, ale přesto prosím o podrobnější vysvětlení.. Podle zákona se plátcem daně stane osoba…, jejíž OBRAT za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1000000 Kč. Obratem se … rozumí souhrn ÚPLAT bez daně, …, které osobě … náleží za USKUTEČNĚNÁ plnění. Úplatou se rozumí ČÁSTKA v penězích.
Problém teda spočívá v tom, zda je záloha úplatou za USKUTEČNĚNÉ plnění, či nikoli. Podle mne není. Souhrnem úplat bez daně za uskutečněné plnění je podle mne až součet peněžních částek, obsažených v odeslaných fakturách za splněné etapy. Kdyby záloha byla úplatou za uskutečněná plnění, co by potom byly částky, obsažené v odeslaných fakturách? Myslím si proto, že ať vedu účetnictví nebo daňovou evidenci, v obou případech se stanu plátcem až po vystavení poslední faktury, kterou překročím zmíněný limit 1 mil Kč.
Můžete můj názor potvrdit, nebo vyvrátit? Máte konkrétní zkušenost z jednání na FÚ?

před 4016 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek