Jose1f

Stanu se plátcem DPH?

Vážení,
můj dotaz se týká výkladu pojmu obrat ve smyslu § 4a zákona o DPH.

Dejme tomu, že zákazník složil na můj účet zálohu na budoucí práce ve výši 1.000.001.- Kč. Jsem OSVČ, ale nejsem plátce DPH. Postupně plním a zasílám zákazníkovi pravidelně měsíčně faktury za uskutečněná zdanitelná plnění v hodnotě 83.000.- Kč. Faktury jsou hrazeny ze zmíněné zálohové faktury. Kdy se stanu plátcem DPH?

Jsem toho názoru, že to za těchto podmínek nebude nikdy. Přítel ale trvá na tom, že podmínky § 6 zákona o DPH jsem již splnil a že jsem se už plátcem DPH stal, a to v okamžiku, když jsem obdržel zmíněnou zálohu. Kdo z nás dvou má pravdu?

Děkuji za odpověď všem, kdo máte v tomto směru praktické zkušenosti z jednání na FÚ a jste ochotni se se svými zkušenostmi podělit.

(www.zakonypro­lidi.cz/cs/2004-235)

Nejlepší odpověď
Hlada

Pokud vedete daňovou evidenci, tak se stanete plátcem ihned po přijetí zálohy, protože v DE je záloha příjmem a ve smyslu zákona o DPH obratem.
Pokud vedete účetnictví, tak se stanete plátcem po vystavení poslední faktury, kterou byl překročený limit 1 mil./12 měs.

Další odpovědi
ivana525

Ano, je opravdu rozdíl, zda vedete účetnictví nebo jen daňovou evidenci. Pokud jako mnoho podnikatelů evidujete pouze své příjmy na bankovním účtě + faktury v nějaké evidenci, stáváte se plátcem také v momentě přijetí zálohy.

Zdroj: http://www.ready-made-spolecnosti.net/plat­ce-dph.html

Jose1f

Děkuji za odpověď, ale přesto prosím o podrobnější vysvětlení.. Podle zákona se plátcem daně stane osoba…, jejíž OBRAT za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1000000 Kč. Obratem se … rozumí souhrn ÚPLAT bez daně, …, které osobě … náleží za USKUTEČNĚNÁ plnění. Úplatou se rozumí ČÁSTKA v penězích.
Problém teda spočívá v tom, zda je záloha úplatou za USKUTEČNĚNÉ plnění, či nikoli. Podle mne není. Souhrnem úplat bez daně za uskutečněné plnění je podle mne až součet peněžních částek, obsažených v odeslaných fakturách za splněné etapy. Kdyby záloha byla úplatou za uskutečněná plnění, co by potom byly částky, obsažené v odeslaných fakturách? Myslím si proto, že ať vedu účetnictví nebo daňovou evidenci, v obou případech se stanu plátcem až po vystavení poslední faktury, kterou překročím zmíněný limit 1 mil Kč.
Můžete můj názor potvrdit, nebo vyvrátit? Máte konkrétní zkušenost z jednání na FÚ?