Trumpeta

naklady za pouzivani auta

1. tazatel dostal úvěr na nákup vozu

  • platil dále zmiňovanou akontaci(?) úvěrové společnosti tazatel? Ne, treti osoba.

2. vůz byl předán do užívání (nájmu) třetí osobě

  • komu tato osoba zaplatila akontaci? tazateli? nebo přímo úvěrové společnosti? primo uverove spolecnosti

3. třetí osoba měla špatnou platební morálku

  • vůči komu měla tato osoba špatnou morálku?
  • platila splátky tazateli nebo úvěrové společnosti? vudci obema

4. auto bylo odebráno zpět

  • kdo toto ´odebrání´ inicioval? tazatel nebo úvěr.společnost ? tazatel

5. jaké výdaje třetí osoby máte na mysli ? opravy

Odpovědi
standa

Zkopíroval jsem váš původní dotaz, aby byl zřejmý kontext vašeho dotazu:

„Koupil jsem na uverovou smlouvu uzitkovy automobil. dal jsem ho najmu treti osobe. treti osoba zaplatila akontaci a dalsi naklady spojene s uzivanim automobilu. Automobil byl odebran zpet majiteli z duvodu spatne platebni moralky treti soby. Ma treti osoba narok na uhradu vydaju ? Neexituje zadna smlouva.“

Snažím se zorientovat v jakém ´právním´ postavení byla třetí osoba a zjišťuji, že to bylo nejspíš celé pěkně divoké:

  • smlouva na tazetele
  • akontaci platila třetí osoba (nechápu)
  • splátky pak tazatel i třetí osoba (nechápu)
  • vrácení vozu úvěr.společnosti inicioval tazatel (nechápu)
  • vztah tazatel versus třetí osoba byl bez smlouvy
  • opravy platila třetí osoba

Z uvedeného (pro mě poněkud zmatečného stavu) nejspíš vyplývá, že vůči třetí osobě nemá tazatel žádné závazky, protože nebyl mezi tazatelem a třetí osobou sjednán žádný smluvní rámec pro používání vozu a opravy tak lze z obecného pohledu považovat za běžné výdaje spojené s užíváním vozu třetí osobou…

Důkazní břemeno v případném sporu bude na straně třetí osoby a při neexistenci písemné smlouvy o užívání vozu je téměř nemožné, aby třetí osoba prokazatelně osvědčila svůj požadavek na úhradu nákladů na opravy.