dust8

Najde se nějaká tichá či snad i bezhlučná rychlovarná konvice, nebo je to proti fyzice varu vody?

Pukud snad je i bezhlučná (snad je to slovo pro prakticky tichou), tak aby měla na konci varu nějaký zvukový signál nebo alespoň nějakou blikající kontrolku/změnu zabarvení signalizace?

Nejlepší odpověď
Dochy

Existují konvice s nastavitelným termostatem. Tam bys měl mít možnost nastavit si vypnutí před skutečným varem, nebo hned na začátku varu. Klasická konvice vypne až když se párou nahřeje bistabilní termostat… Tzn… voda se vaří, vyvine se dostatek páry, pára projde držadlem k termostatu a chvíli tudy proudí než se termostat nahřeje na dostatečnou teplotu, pak teprv termostat vypíná a voda ještě chvíli vaří protože je přehřáté topné těleso… Takže voda se vaří desítky sekund (ok, tak jen cca deset sekund) zbytečně – tedy nikoli zbytečně, ale proto aby naprosto neefektivním způsobem ohřála termostat.

Další odpovědi
elkon

Mívali jsme plastovou rychlovarnou konvici (mimochodem vydržela asi deset let) a ta byla celkem tichá (ETA). Plechové jsou hlučné, protože plech rezonuje.

aliendrone

Popravdě – ještě jsem neviděl rychlovarku, která by neměla optickou signalizaci zapnutí. Ergo když nesvítí, tak to znamená, že DOVAŘILA (tedy – pokud jsi ji před tím zapnul)! ;) :D :D

Méně hlučné jsou obecně nízkowattové plasťáky. Var VŽDY způsobuje nějaký hluk, no.

mosoj

Ve vodě je rozpuštěný plyn a ten se ohřevem a varem uvolňuje. Tomu nezabráníš ani termostatem. Pokud ovšem nechceš pouze vlažnou vodu.
Uvolňování plynu doprovází patřičný hluk, který zesiluje rezonance stěn konvice.
Čím je stěna slabší tím více rezonuje. Je logické, že méně rezonuje plast. U plechových konvic je situace horší. Je třeba si vybírat konvice, které mají dvojité stěny a mezi nimi izolant!! Ony také méně hřejí na povrchu!! Jsou ale dražší. Já když vybírám konvici, tak chodím kolem regálu kde jsou vystaveny a cvrnkám do nich nehtem na ruce. Která bude silně hlučet a která méně, lze poznat na první poslech. Prodavači o tomto nemají
ani páru a koukají na mně jako na vetřelce. Také jedna věc u které vás internet nespasí.

EKSOT123

Nerovnoměrná teplota vyvolává místní var, proudění a hluk. Kdyby se voda neohřívala naspodu spirálou, ale rovnoměrně v celé mase, asi by to víc hlučelo až při varu. Ale většině lidí ten chvilka šramotu nevadí, spíš jde o zbytečně zpožděné vypínání a úsporu elektřiny, jak píše Dochy.

Kelt

Měli jsme v práci konvici, kde šlo nastavit teplotu od 50 –100 ° C. Tak během varu to bylo slyšet. Nyní máme automat, který ohřívá vodu a je bezhlučný. Takže si dám do hrnku kávu a zaleju horkou vodou.

PetraLehka

Můžu se ze zvědavosti zeptat, proč sháníš tichou konvici? Mně nepřijde, že by dělaly nějaký velký kravál 😁 Já jsem vždy sháněla konvici podle spotřeby a velikosti. Nikdy mě nenapadlo se zaměřit na její hlučnost. Zkus se mrknout na https://www.tes­tino.cz/test-rychlovarnych-konvic , je tam srovnání základních konvic. My doma máme Electrolux EEWA 7700 a přijde mi, že je docela tichá.

Vercule

Ty jo, nad tím jsem snad nikdy nepřemýšlela… Ale my máme tuto https://www.o­kay.cz/varna-konvice-russell-hobbs-21670-70-1-7l/ a ta mi teda tichá přijde :)

Kajolka

Na to okay mrknu a pokusím se ji tam najít :) Jsem zvědavá, jaká bude. Ovšem vypadá moc hezky.

Milan Bartak

Treba by stacilo vyrobit konvici, ktera by uvnitr mela michadlo (treba pres silny magnet ze zakladny), takze by ohrev byl rovnoměrný..

mosoj

Zajímalo by mně jak jsou na tom skleněné konvice!! Nemám zkušenosti, ale měly by rezonovat nejméně!!

mosoj

Mezi ten plyn samozřejmě počítám i vývin vodní páry při varu.

EKSOT123

Asi je pravda, že nejvíc rachotí ten plyn, který se tvoří na styku spirály s vodou po celou dobu ohřevu. A čím je voda teplejší, tím větší bubliny. Kdyby se voda ohřívala rovnoměrněji – třeba v troubě v dřevěné misce, myslím by to šlo potichu až do varu.

orwell

Skleněnou mám a řve taky. Jediná možnost, jak výrazně omezit hluk, je podle mě pomalé ohřívání. Ale to by zase nebyla rychlovarná konvice, že.

Dochy

Několik jsem jich potkal v kuchyňce v práci… plus mínus efekt podobný těm plechovým, možná něco mezi levným plechem a levným plastem… Jde o tvrdý materiál, takže chvění netlumí.