Avatar uživatele
JájsemRaibek

Nahrazuje cestovní pas občanský průkaz?

Pokud pojedu do zahraničí a vezmu si s sebou cestovní pas a občanský průkaz nechám doma, nahrazuje tento cestovní pas občanský průkaz pokud mě zastaví policista a bude požadovat prokázání totožnosti?
Pojedu autem – řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla, zelenou kartu a občanský průkaz. No ten nemám, mám jen pas.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Rokio před 2014 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Samozřejmě. I doma je to doklad prokazující totožnost. Svého času dokonce musel občan při cestách do zahraničí zanechat OP doma.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Arne1

Ano, nahrazuje. Nedá se z něj sice poznat trvalé bydliště, ale to si v případě potřeby policisté dokáží zjistit jinak.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

V tomto případě nahrazuje. Obecně ne.
Dříve při cestě do zahraničí byla povinnost nechat občanku doma – jak píše Edison, takže vážně jediná možnost se po cestě prokázat byl ten pas…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Herjulfson

Odpověď byla smazána z důvodu – jiné.

Upravil/a: Herjulfson

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Dochy, i obecně cestovní pas slouží jako doklad totožnosti.

před 2014 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

A ono je možné u pasu ustříhnout růžek když se oženíš??? 😉

před 2014 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Stříhání růžku nemá ale nic společného s funkcí OP (dokládání totožnosti), je to akt jeho zneplatnění. A mimochodem, to ale nemá s tematikou vůbec nic společného, oženil jsem se i rozvedl a OP mám stále tentýž – rodinný stav již není povinná položka na OP. A jestli se nepletu, tak také ani na jednom z platných vzorů českých cestovních pasů se tento údaj neuvádí.
Zneplatnění pasu provádí úředník při jeho odevzdání (podle zákonných právních úprav je držitel pasu povinen pas, kterému skončila platnost, vrátit na úřad) přetržením, ne stříháním růžku jako u OP nebo třeba osvědčení o technickém průkazu vozidla.

před 2014 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Ustřižení růžku není zneplatnění. Je to vyznačení změny. OP je stále (dočasně) platný s lístkem potvrzujícím změnu.

před 2013 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek