antík

Na počest čeho je svátek velikonoce ?

Nejlepší odpověď
annas

Velikonoce jsou svým původem svátky jara.

Před cca 3500 lety dali kananejskému svátku jara zcela nový význam Židé svým svátkem Paschy: oslavou vyvedení a osvobození židovského národa z egyptského otroctví.

Před dvěma tisíci lety pak Velikonoce dostaly současný význam Kristovou smrtí a zmrtvýchvstáním.

Velikonoce znamenají,
že láska a život jsou silnější než smrt,
že hrob není konečnou stanicí života,
že pouta, která brání našemu životu, se rozvazují,
že skrze vzkříšení můžeme objevit nový život,
že ve víře v Ježíšovo vzkříšení můžeme zakoušet vzkříšení i my sami na sobě
a že můžeme k životu probouzet i druhé.

Kristus byl vzkříšen jako první,
v něm všichni dojdou života.

Zdroj: http://veliko­noce.vira.cz/clan­ky/Proc-se-slavi-Velikonoce.html

Další odpovědi
quentos

zmrtvýchvstání Krista

Dealbata

ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista

irij

Velikonoce jsou křeťanský svátek. Křesťané oslavují zmrtvých vstání Krista.

Dorian

Kromě toho navazuje na předkřesťanské oslavy příchodu jara jako byla anglosaská Ostara.

SajmonModer

Zmrtvyýchvstání Krista, jak už tu bylo řečeno …

RQLM

Velikonoce – odvozený od „velký konec“
křesťané oslavují ukřižování a zmrtcýchvstání Páně, židi slaví Pesach, vyvedení Mojžíšem z Egypta.

Stejně je zajímavý, že křesťani většinu svých nejvýznamnějších událostí slaví přesně v časech židovských svátků, akorát jiná příležitost. :)

přemyslel jsem i nad velkou nocí, ale nemohl jsem prijit na to, proc zrovna noc :) tak dekuju za vysvetleni

iceT

RQLM- Slovanský název svátku, Velikonoce, se vztahuje na „velkou noc“, v níž byl Kristus vzkříšen.
Ne na velký konec jak jste uvedl.