terry

Na jakém principu funguje otvírání oken, které vidím v USA filmech?

Jen je vysunou nahoru a drží. Nefixují je.
Doplňuji:
A používá se tento systém i v současnosti?
Proč se nepoužívá u nás?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Polohu vysunutého okna fixuje plochá pružina vložená do drážky vedení v rámu.

Další odpovědi
zjentek

tření ..funguje to na principu tření ,)
Doplňuji:
v 90.letech jsem ve státech obýval několik let několik domů, kde okna byla většinou na principu, jak popisuje dedalouda a ta okna bylo možno bez fixování nechat povytažena v poloze, která vám vyhovovala (znamená větrací otvor jste si zvolila, jak se vám zamanulo), což by pouze s pružinou bez tření nebylo možné. Hledal jsem tyto typy a nenašel. Ty důvody, proč to nevidíte na trhu, budou zřejmě podnikatelské a hlavně typy celkových staveb jsou hodně odlišné ,)