Marsty

Na co si dát pozor při výběru adaptéru pro laptop?

Zdravím, objednávám si nový adaptér pro laptop (starý po 5 letech odešel). Snažil jsem se najít parametrově stejný adaptér na internetu. Původní: 19.5V, 6.15A 120W. Našel jsem jeden který je parametry 19V 6.3A 120W (konektory rozměrové stejné). Je ale určen primárně pro jinou značku notebooku, i když je neoriginální. Vadí to něčemu? Když téměř sedí hodnoty, neměl by mít v ničem problém, nebo ano? Díky za pomoc.
cochee: asi hloupá otázka, ale jak to zkontroluju? Prodejce takovou informaci neuvádí a po pravdě ani z původního adaptéru nejsem moc chytrej

Nejlepší odpověď
cochee

Tohle je v pohodě. Půl voltu na výstupu je v toleranci. Větší proud nevadí. Jen PEČLIVĚ překontroluj jednu věc: polaritu napětí na konektoru, musí být samozřejmě stejná jako u původního.

Další odpovědi
Arne1

Nevím u jakého prodejce to hledáš ? Prodejci co je v Česku znám nabízejí neoriginální adaptery pro notebooky ( a snad i pro laptopy) VŽDY s údajem pro který typ notebooku to je. Typicky czc.cz, alza.cz a další. Při těch cenách si myslím, že kupovat noname adapter u noname prodejce je trochu blbost. Osobně už jsem jeden takový v CZC vracel, můj HP notebook s ním prostě nejel i když teoreticky měl.

Dochy

Hledej adaptér podle kompatibility k tvému notebooku, ne podle napěťových parametrů.

A ještě: mně se neosvědčila náhražka: neoriginál s dvouvodičovou síťovou šňurou oproti originálu s 3 vodičovou. Divný filtr a v důsledku notebook „kopal“

jáára

Doporučuju JEDINĚ ORIGINÁLNÍ ZDROJ! Třeba DELL neshodným adaptérem nenabiješ. On na to poběží, ale nabíjet nebude.

led

jáára
toto je presne problém aj niektorých verzii NB z Lenova. Je dôležité si označiť, zvýrazniť, polohu napájacieho konektoru, kedy aj nabíja. Problém je v súčasnosti v novších verziách už odstránený

led

…jak to zkontroluju?
Väčšinou býva na adaptére značka s vyznačenou polarizáciou.
…jak to zkontroluju?
jednoducho, zasuňte konektor do zásuvky ´power´ ale nezapínajte počítač. Ak sa rozsvieti signálka nabíjania, polarizácia je správna.

cochee

led, tenhle postup bych vůbec neriskoval. Přesně takhle jsem si popravil napájecí obvody tabletu (chtěl jsem nouzově nabít tablet z univerzálního zdroje a originální zapojení mělo bohužel obrácenou polaritu, mám tablet, který se nenabíjí přes USB), podle mě je jedno, jestli je počítač zapnutý nebo ne. Nejjistější je použití multimetru, předpokládá to ovšem, že původní nabíječka je k dipozici a funkční. Je fakt, že polarita bývá na štítku zdroje téměř vždy poznačena.

led

Presne preto nehovorím o zapnutí počítača, ale len o kontrole napájania. Nie o samotnej prevádzke laptopu. Tablety z tej nižšej kategorie v tomto nie sú ošetrené, z dôvodu maximálnej jednoduchosti a nízkych nákladov.
Laptopy a notebooky (mnohí možno nevedia, že aj v tomto je rozdiel), pokiaľ nejdeme až na úroveň laptopov z čias minulého tisícročia už túto ochranu voči prepolovaniu mávajú. Nehovorím, prirodzene, o zariadení neznačkovom, tam sa človek môže dočkať, že po otvorení krytu zbadá vnútri množstvo maličkých človiečikov, ako behajú a vykonávajú pridelenú činnosť podľa príkazov software.

Dochy

Je jedno jestli se ten notebook zapne nebo ne. Pokud to bude špatně zapojené, napájecí obvody půjdou do háje tak jako tak (pokud to nebude ošetřené)

led

zjednodušený rozdiel medzi laptopom a notebookom
https://www.zi­ve.cz/poradna/je-rozdiel-medzi-laptopom-a-notebookom/sc-20-cq-164360/?consul­tanswers=1

Marsty

(-)–(o---(+) je tam nakresleno zhruba tohle, co to ale znamená? :D

cochee

To znamená, že vnější část kolíku má minus pól a vnitřní dutinka plus, což je obvyklejší (častější) uspořádání.

Ondrej01

Moment, takže to je polarita, kterou jste mi doporučil překontrolovat? Na kterém konci je tedy co?

led

značka je (o
obal je mínus… – (
kolík (dutinka v strede) plus… + o