Kelt

Na co má člen družstva právo od družstva? Které úkony, vymalování, opravy?

Jsme členy bytového družstva, platíme už 31 let. Elektřinu a plyn u dodavatele, vodu a topení a byt u SBD. Jsou tam zahrnuté i náklady na opravu a pod. Za tu dobu jsme už 2 x vyměnili sporák a máme novou kuchyňskou linku. To jsme si vše platili, a také jsme vymalovali pár pokojů, ale bylo by třeba to malovat znovu. Na co máme nárok, právo, jako členové družstva? Někdo si na vlastní náklady vyměnil jádro v koupelně. Třeba jsem potřeboval opravit splachovač a to mi opravil opravář z SBD. Samozřejmě, že jsem za to platil, ale je to stále OK. Asi bych se měl přímo jít domluvit na družstvo, ale co by měli udělat, jaké věci, činy a co určitě nebudou dělat? Máte zkušenosti, nebo je lepší sehnat někoho jiného na tyto práce? Výměna podlahy, malování a pod. Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Malování a drobné opravy (např. ten splachovač) patří k běžné údržbě bytu, to hradí nájemník.

Výměnu záchodové mísy, vany, umyvadla, bojleru, sporáku, kuchyňské
linky, … dříve hradil vlastník bytu – SBD. Bývalo možné se s majitelem
dohodnout a připlatit si na „lepší“ sporák, např. na elektrický místo plynového apod.

Je možné, že se za ty roky něco změnilo, proto i já doporučím se
podívat do stanov SBD, případně se obrátit na techniky družstva.

Vytištěné stanovy by měl mít každý člen družstva. Jestli je nemáte, zkuste
se podívat, jestli je najdete na webu družstva nebo na webu Justice.cz.

Informace o tom, co hradí nájemník a co majitel, najdete v Nařízení
vlády č. 308/2015 Sb. o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy
související s užíváním bytu: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2015-308

Další odpovědi
Drap

Vše podle stanov konkretního družstva.

elkon

Od toho jsou stanovy družstva, my nejsme členy tvého družstva, ptej se tam. Nechápu, že za tolik let neznáš stanovy.

Edison

To my nemůžem vědět. To máte ve stanovách družstva.