loooioiolll

Na co je v pocitaci jadro?

vsichni mluvi o to jak maj dvoujadra,a jak je to supr,ale ja vubec netusim k cemu vlastne slouzi.

Odpovědi
bretik

Zjednodušeně se dá říct, že čím víc jader (na vyšší frekvenci) tím, větší výkon procesoru.

z wikipedie:
V současnosti jde vývoj směrem k integraci více jader, tedy více procesorů do jediného čipu. Tento trend můžeme pozorovat u procesorů pro osobní počítače. Procesory se tedy dělí na jednojádrové a vícejádrové. Zvyšování počtu jader je v podstatě vynuceno fyzikálními omezeními. Ukazuje se, že integrací většího počtu jednodušších jader je teoreticky možné dosáhnout při stejné výrobní technologii na stejné ploše křemíku mnohem vyšší výpočetní výkon, než použitím jediného složitého jádra.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Procesor

lukas

Jde zde o jádro procesoru. Procesor je hlavní výpočetní jednotka počítače a jeho výkon tedy dost ovlivňuje chování-rychlost počítače.

Více jader procesoru je výhodné protože je to v podstatě jako by tam procesory byly dva nebo čtyři atd.
Problém je jen v tom že některé aplikace a většina starších aplikací nedokáže efektivně využít oba/tři/čtyři jádra procesoru a program např. stále počítá na jádru č.1. Většina novějších programů ale již vícejádrové procesory dokáže využít a výpočet si rozloží na dva nebo víc procesorů. Takové programy pak můžou běžet až např. o 30% rychleji než na jednojádrovém procesoru.

Další výhoda je, že jedno jádro si můžete nastavit třeba na přehrávání videa a druhé na webový prohlížeč – pak i když prohlížeč jede na plné obrátky(flash videa, desítky záložek, atd atd) nebo např. komprimujete jiné video atd. tak přehrávání videa se ani nesekne, protože jede na prvním jádru.

A jak tu cituje Bretik, více jader se používá proto že cestičky spojů na procesoru už začaly být příliš dlouhé a složité – tím pádem neefektivní. Navíc frekvence(tzn. kolik cyklů za vteřinu procesor zvládne) už nelze dále zvyšovat(bez extrémního chlazení).
Řešení tedy je rozdělit CPU na několik menších, které každý díky miniaturizaci udělají víceméně podobnou práci jako kdysi jeden „velký“. Navíc můžou využívat i některé části procesoru jako je část vyrovnávací paměti / cache.