Týnka13

Můžu se zeptat podle čeho poznám přímou a nepřímou úměrnost?? :))

Nejlepší odpověď
Alesh

Jednoduše, selským (zdravým) rozumem:
přímá úměrnost: čím je jednoho víc, tím víc bude i druhého, např. rychlost, dráha … čím rychleji jedeš, tím víc toho ujedeš.
nepřímá úměrnost: čím je jednoho víc, tím je druhého míň (nebo naopak), např. čím víc půjde určitou práci dělat víc lidí, tím menší dobu tím to bude trvat.

Další odpovědi
Michal Kole

Přímá úměrnost:

Čím víc odhákuji v práci, tím více dostanu zaplaceno

Nepřímá úměrnost:

Čím více lidí si pozvu na „brigádu“, tím rychleji je hotovo

LůcaDůcaPůca

při přímé úměrnosti se zvyšují obě dvě části. takže
přímá úměrnost:
5g.......5lidí
10g.....10lidí
zvedají se oba dva prvky nastejně nebo se naopak stejně nižují
nepřímá úměrnost:
100lidí.....3hod
200lidí 1,5hod
první část se zvýší ale čas se sníží proto je to nepřímá úměrnost