Answer Me

Můžu přestoupit na jinou školu i v září, kdy už nebudu žákem té předešlé?

Jde o to, že jsem neudělal reparát a žákem na té škole jsem jen do 31 srpna (do pozítří).

Kdybych do konce srpna nenašel školu, na kterou bych mohl přestoupit a našel ji až v září, byl by to přestup, když už bych vlastně nebyl žákem? Nebo bych musel dát jen žádost o přijetí na tu školu (jinak než formou přechodu)?
Vzali by mě do vyššího ročníku, i když už by se nejednalo o prestup?

Jak to je?

Nejlepší odpověď
annas

Jakl vyplývá ze zákona,. už by nešlo o přestup, pokud nebudete žákem školy, ale požádat můžete. Samozřejmě víc se dovíte od ředitele školy, na niž budete chtít nastoupit.

V zákoně je uvedené, že

  1. "přestup na jinou střední školu je možný pouze tehdy pokud je ten, koho se to týká, žákem střední školy. Jde tedy o přestup z jedné školy na druhou (§ 66 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon
  2. V případě, kdy dotyčný už není žákem žádné střední školy (a nechce studovat od prvního ročníku), může písemně požádat ředitele SŠ, kde by chtěl pokračovat ve studiu, o přijetí do vyššího ročníku (§ 63 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon.

    63 – Přijímání do vyššího ročníku vzdělávání ve střední škole:

„Ředitel školy může uchazeče přijmout do vyššího než prvního ročníku vzdělávání ve střední škole. V rámci přijímacího řízení může ředitel školy po posouzení dokladů uchazeče o předchozím vzdělávání stanovit jako podmínku přijetí vykonání zkoušky, a určit její obsah, termín, formu a kritéria hodnocení, a to v souladu s rámcovým vzdělávacím programem příslušného oboru vzdělání. V případě, že ředitel školy rozhodne o přijetí uchazeče, určí ročník, do něhož bude uchazeč zařazen.“

Upozorňujeme, že na přijetí do vyššího ročníku není právní nárok a je to na rozhodnutí ředitele dané střední školy."

https://www.zko­la.cz/kudykam/o­tazky-a-odpovedi/lists/o­tazkyaodpovedi/flat­.aspx?rootfol­der=/kudykam/o­tazky-a-odpovedi/lists/o­tazkyaodpovedi/vy­loučení+ze+sŠ+a­le+chci+studo­vat+jinou+ško­lu&folderctid=0x01200­20053bec5a50a88d34596665­b75903b0b3e

Můžete nastoupil na jinou školu, ale už nejde o přestu, ale o přijetí do vyššího ročníku.

Answer Me

annas, Děkuji
už mám dens bohužel splněný svůj denní limit na ohodnocení odpovědí, tak až zítra.

annas

NIic se neděje. Oprášila jsem sil školský zákon.

Ale měl byste to vyřešit co nejdřív kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění.Do 8 dnů je třeba se přihlásit, pokud do školy nastoupíte později.

Zeptejte se ve zdravotní pojišťovné a na správě sociálního zabezpečení.

annas

Omlouvám se. Platí datum 8. října, nikoliv září.

Vysvětlila ivzez, takže její knformae je přesnější.

ivzez

Jde jenom o zdravotní pojištění (sociální je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ).

OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) hradí
zdravotní pojištění jenom za celé kalendářní měsíce,
nikoliv za část měsíce nebo za jednotlivé dny.

Jestli tazatel měl/má do 31. srpna status studenta,
měl by poprvé hradit zdravotní pojištění za září. Ovšem
jestli bude po celé září OBZP, zjistí až 30. září.

Tzn., že by změnu musel své zdravotní pojišťovně oznámit a zdravotní pojištění uhradit do 8. října
(za nezletilého by to musel udělat zákonný zástupce).

annas

Ivzez,

děkuji za upřesnění.

ivzez

Není zač.

Koukám ale, že mi tam vypadlo jedno slovo → správně:
…(sociální je povinné pouze pro zaměstnance, zaměstnavatele a OSVČ).

Henry1660

Aha, tak děkuji, to jsem ani nevěděl.. :D

Právěže už to řeším a už jsem na jedné škole byl, ale není jisté, že mě přijmou.

Henry1660

Příspěvek smazán administrátorem.

Henry1660

Příspěvek smazán administrátorem.