Gabrielek

Můžu odmítnout spolupráci s policí?

Pořádali jsme „párty“, přičemž jsme každý přinesl nějaký alkohol. Jedna večerka mi prodala alkohol přesto, že jsem byl nezletilý. Protože se tam jistá dívka alkoholem otrávila a volali jsme sanitku, policie se ptala, kde byl alkohol zakoupen. Jako polehčující okolnost za okamžité jednání a poskytnutí první pomoci nám nedali dejchnout, ale samozřjmě si zapsali naše jména a čísla. Dá se tedy říct, že jsme vyvázli bez postihu. Teď, přibližně po měsíci, se policie ozvala mým rodičům s „pokynem“, abych do té večerky zašel znovu a pokud mi prodají alkohol, předpokládám, že prodejce na místě zatknou.

Otázka zní: Mám v takovém případě možnost odmítnout takovou „spolupráci“?

Nebo co byste udělali v takové situaci vy?

(Podotýkám, že hloupé odpovědi ani nečtu. To, že jsme měli na akci zoufale zamilovanou kamarádku, která do sebe hodila 800ml vodky během patnácti minut, byla samozřejmě nerozvážnost a nebýt toho, předpokládám, že by to jiné následky nemělo. To, že jsme ještě „děti“, a máme na to minimálně těch pár měsíců času, víme všichni moc dobře.)

Předem děkuji za ochotné odpovědi.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Zákon říká, že každý musí bez zbytečného odkladu uposlechnout výzvy, pokynu nebo žádosti policisty.

Další odpovědi
petra15

Kdyz byl ten prodejce k tobe tak hodný, ze ti to prodal…je to dilema…muzes ho varovat…Ale jinak…no jo, já jsem z jiného testa…:D

MK44

Mám za to, že policista by se takovým „pokynem“ dostal do rozporu s paragrafem o zneužití pravomoci úřední osoby. Požadovaná akce je práce pro policejního agenta-provokatéra, což Ty zjevně nejsi.

Ale můžeš si projít Zákon o Policii České republiky. Jako nejrelevantnější mi přijde:

§ 18 – Vyžadování pomoci od osob a orgánů
Policista je v rozsahu potřebném pro splnění konkrétního úkolu policie oprávněn požadovat od orgánů a osob uvedených v § 14 věcnou a osobní pomoc, zejména potřebné podklady a informace včetně osobních údajů. Tyto orgány a osoby jsou povinny požadovanou pomoc poskytnout; nemusí tak učinit, brání-li jim v tom zákonná nebo státem uznaná povinnost mlčenlivosti anebo plnění jiné zákonné povinnosti. Fyzická osoba tak nemusí dále učinit, pokud by poskytnutím pomoci vystavila vážnému ohrožení sebe nebo osobu blízkou.

-- Text obsahuje slovo ZEJMÉNA, z čehož vyplývá, že policista může požadovat i jinou pomoc než podklady a informace. Na druhou stranu jsi nezletilý, ze zákona jsou za Tebe a za Tvou výchovu odpovědní Tví rodiče, a posílat Tě nakupovat alkohol je s tím v rozporu.

a dále:

§ 13 – Poučování
Policista je povinen před provedením úkonu poučit osobu dotčenou úkonem o právních důvodech provedení úkonu, a jde-li o úkon spojený se zásahem do práv nebo svobod osoby, také o jejích právech a povinnostech. Pokud poučení brání povaha a okolnosti úkonu, poučí nebo zajistí toto poučení ihned, jakmile to okolnosti dovolí.

mosoj

Co může být hloupějšího než chování na vaší párty ?
Odmítnout můžeš.
Doplňuji:
Teda rodiče. Tomu se říká provokace.

huxa

Tudíž vy jste na párty nepáchali žádnou trestnou činnost, resp. se na ni nepřišlo, tudíž spojovat následnou žádost s tímto se nedá.
Nemusíš s policií spolupracovat, tudíž máš možnost odmítnout.
S policií mám jen samé špatné zkušenosti (zatím, co jsem potkal policisty ve službě, to byli vždy ňoumové, ulejváci, atd.), tudíž bych toto odmítl, pokud bych k prodejci nekonal nějakou zášť.

Kelt

Co chceš za odpověď? To mám tu vaši skupinu chválit? A ty to tady ještě budeš veřejně přiznávat? Doufám, že to policie oznámila rodičům a oni si s tebou promluvili.
Nyní jde o to, abys šel do toho obchodu a zjistil, zda Ti prodají alkohol. , když jsi nezletilý. Čeho se bojíš? Jsi normální zákazník, tak tak vejdeš, pozdravíš a řekneš, že chceš alkohol. Buď ti ho prodají, což je chyba, protože ho prodají nezletilému a tím oni porušují zákon a policie si s ním už poradí podle svého. Když ti ho neprodají v tom obchodě, taky dobře. Jsi nezletilý, tak ti nesmí prodávat alkohol. Prodavač si bude dávat pozor. Aspoň myslím, že se jedná tady o tuto věc. Co po tobě chtějí. Já bych to neodmítal. Nevím, čeho bych tím dosáhnul.
Nakupování je normální věc,

pipauf

Můžeš odmítnout vypovídat jde o to v jeké jsi situaci v té tvé by to mohlo být možné.
Ale je zase pravda že se musí dodržovat zákony.

bolak

  1. Podle mě tě policie nemůže nutit, abys kupoval alkohol. Takže jim prostě oznam, že si myslíš že nákup alkoholu, když jsi nezletilý, by byl proti zákonu, a že i kdyby to tak nebylo, tak by ti určitě hrozila dvojka z chování a vyhození ze školy, a to že si rozhodně nemůžeš dovolit risknout. A když ti řeknou že už jsi to přece jednou udělal, odpovíš: „No právě proto. Již jsem se ze svých chyb poučil.“
  2. Kdyby se jim tě nějakým způsobem podařilo donutit, tak prostě brnkneš bábě z večerky a řekneš že se na ni chystá šťára.