Leilisek

Můžu mít doručovací adresu na poště?

Jde mi o to, že dost často mi chodí pošta, ale mám problémy s jejím přijetím na koleji a domů se dostanu jen jednou za čas. Je tedy možné nechat si balíček zaslat na adresu pošty a převzít ho tam?

Nejlepší odpověď
Hlada

Ano. Stačí, když do adresy odesílatelé napíšou poste restante. Zásilka nebude doručená na adresu, ale zůstane na poště, odkud si ji vyzvednete po předložení občanského průkazu.

Další odpovědi
johana 56

Na poště,kde si nejčastěji vyzvedávate zásilky ,bych si zřídila a zaplatila osobní schránku.

fablen

P.O.Box využívám již hodně let a vyhovuje mi. Denně si tam vyzvedávám poštu (vejdou se tam bez problémů i trochu větší zásilky). Důvodem založení bylo, že bydlím v paneláku, kde klíč od schránky pasoval do několika dalších a poštu mohl kdokoliv během dne odcizit. Navíc schránky byly malé a třeba časopisy se do nich nevešly. Nyní už máme schránky lepší – přístupné hned od vchodu, přesto P.O.Box rušit nebudu, i když ho od loňského roku zdražili o 100% (z Kč 600,– za rok na Kč 1.200,–) – místo do 10.000 obyvatel.

Zdroj: http://www.ces­kaposta.cz/cz/nas­troje/p--o--box---zamykatelna-postovni-prihradka-id31764/

suaeda

Ze schránky se mi začali ztrácet doručené písemnosti a časopisy. Na poště jsem si proto zřídil tzv. „odnos“. Je to zadarmo a každý týden si chodím na poštu vyzvedávat veškerou poštu včetně balíků. Současně se dá zřídit průkazka na další mnou určenou osobu, která může při nepřítomnosti poštu vyzvednout za mě. Průkaz platí na 3 roky a stojí 50 Kč. Službu „odnos“ můžu doporučit.

WeeBear

Můžeš využít poštovní přihrádku (P.O.Box, Post Box jsou její známější názvy), ale platíš za ni měsíční částku.

Nebo si můžeš na Tvou dodací poštu nechat zasílat zásilky ‚poste restante‘, zásilky se nechávají na poště patnáct dní, tak by ses třeba jednou týdně na poštu stavila s občanským průkazem, tahle služba je oproti poštovní schránce zdarma.

(Vzor pro zásilku poste restante)
Pan
MUDr. Matěj Kopecký
,,poste restante''
397 04 PÍSEK 4

Filip84

„Doručovací adresu“ na poště mít můžeš, doručovací adresa se zapisuje, k žádosti žadatele, do registru obyvatel. Akorát Ti tam nebude kde zanechat výzvu s poučením, protože tam nemáš schránku se svým jménem, takže Ti na tu „doručovací adresu“ nepůjde doručovat. 🙂 Poněkud problém doručovací adresy, že.

To, co máš Ty na mysli, je zaslání listovní zásilky tak, aby její adresou byl poštovní úřad. Ano, to lze.

Řádem listovních zásilek UPU, který je přílohou č. 4 Závěrečného protokolu Světové poštovní Úmluvy UPU, Addis Abeba 2018, je garantována jako základní služba „poste restante“. Česká pošta, s.p., ji tedy nabízí, a to bez poplatku. Odesílatel uvede, na dalším řádku po jménu (obchodním názvu) adresáta „poste restante“, a pak stačí PSČ a název pošty, případně lze, samozřejmě, vypsat celou adresu poštovního úřadu.

Generálním řešením je (zpoplatněná) dosílka a disposice adresáta – výhrada odnosu zásilek. Pak budeš mít na vybraném poštovním úřadu svou složku a budeš se tam chodit ptát, jestli Ti nedorazila nějaká pošta. Pozor ale, odesílatel může zvolit doplňkovou službu „Ne pas réexpéditer – nedosílat“, a v tom případě Ti zásilka na „odnosnou“ poštu nedorazí (časté u úředních zásilek). Další problém může být, zvolí-li odesílatel doplňkovou službu „Neukládat“, pak pokud nedocházíš na poštu každý den, zásilka se druhý den vrátí odesílateli (obálka typ II. při doručování jiných písemností v tr. řízení, obálka typ III. podle o.s.ř.).