gisiii

Může zaměstnavatel nařídit/přikázat/ práci v sobotu a je ze zákona dané, kolik sobot může nařídit po sobě?

Odpovědi
Kepler

Předpis č. 262/2006 Sb. – Zákoník práce, zejména par. 92 a 93.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262

anonym

Nevím jak je to ze zákona, ale můj zaměstanavatel (a po revoluci jich bylo požehnaně), nikdy nekoukal na zákoník práce.
Jejich jediná připomínka byla „Máte svobodu, můžete jít kam chcete, ale v pondělí se hlaste na oosobním pro výpověď.“
A takto jsme chodili několik sobot za sebou.Nejhorší bylo, že toto řekli v pátek ve 12 – 13 hodin.
A někdy jsme museli i v neděli a NIKOHO nezajímalo, že mám (a nejen já, ale i jiní) na víken naplánováno něco jiného.
Kvůli takovýmto vydřiduchům jsem nemohl jít ani na svatbu své dcery.
Zlatí komunisti, tam toto NIKDY nepřicházelo v úvahu, protože nejezdili autobusy a komunisti toto respektovali.

kounatko

PO dlohé nemoci kyčle jsem se vrátila do práce a vedoucí mi řekl že ho nezajíma že jsem samoživitelka a že musím chodit každou sobotu do práce že jsem se 7 měsícu doma válela mám bolesti stále ale on nekouká co mám napsané os lékaře co mám dělat děkuji

Kepler

Lahny: dnes jsou zákony a můžeš se bránit. Za komárů odpovídající zákony a možnost se bránit nebyly. Když jsi protestoval, skončil jsi v Jáchymově. Myslím, že by ti to ve své zaslepenosti docela pomohlo 🙂

anonym

Takže za komunistů NEBYLO povinnost chodit o víkendu do práce (vyjma pracovních sobot, kdy byla zajištěna doprava do práce a z práce).
NIKDY jsem v Jáchymově neskončil.Můj argumet byl(a nejemom můj ale všech lidí co dojížděli), NIC MNĚ NEJEDE.
Což komunisti respektovali a NIKOHO nenutili aby si vzal taxíka (což mně v nynější době všichnu nadřízením nařizovali).
Pokud chtěli přesčasy na sobotu, tak MNĚ ZAPLATILI AUTO (nebo auto někoho z vesnice, s kterým jsem do práce dojížděl), ale nikdo z nás v Jáchymově neskončil!!!!!!!!
Komunisti respektovali to, že jsou lidi chudí A ŽÁDNÝ Z NICH SI NEMŮŽE AUTEM DOVOLIT DOJÍŽDĚT DO PRÁCE!!!!!!,což v dnešní době nikoho nezajímá.

anonym

Nemohu posoudit jak to bylo ve městech, beru jen jak to bylo na vesnicích (bydlím 5 km od města, které má 6000 obyvatel a za komunistů tam bylo 7!!!! prosperujících fabrik, dneska jenon 1!!! a tam mně nutili vzít si taxíka na sobotní směnu).Za komunistů nás autobit z odpolední směny rozvážel domů a v další vesnici autobusák přespával, aby vzal lidi na ranní směnu.Dneska je toto všechno odborané a

anonym

bohužel jsem to špatně odmáčkl, takže pokračuji
autobusy NEJEZDÍ.Tím pádem nás všichni podnuikatelé NUTÍ!!!!!! jezdit do práce auty a tím pádem NAŘIZUJÍ víkendy.
Kdo Nepřijede, tak v pondělí (nejpozději na konci měsíce ) KONČÍ!!!
ALE TO JAK VIDÍM ty nepochopíš, protože dělníci v tomto režimu jsou pro podnikatele LŮZA S KTEROU MOHOU ZAMETAT, což za komunistů nebylo možné.

Kepler

No, vidím, že jsem trefil letící husu. Za bolševika se muselo KAŽDOU sobotu chodit do práce, později každou druhou, ještě později ustoupili i od toho. Samozřejmě kvůli tomu jezdily autobusy, protože auta měl málokdo, kromě papalášů a loajálních prospěchářů. Dnes už má auto skoro každý – protože si na to VYDĚLALI!, Proto má hromadná doprava ekonomické potíže a spoje, kde jezdí denně dva chudáci, se ruší. Výroba se dnes centralizuje, proto není několik továren v každé díře. Výhody jsou jasné. Naproti tomu jsme měli za první republiky SEDM konkurenceschopných automobilek. Bolševici je dokurvili tak, že nakonec zůstaly na vedlejší koleji jen dvě. Proč? Protože je řídili neschopní dělníci se správným politickým profilem…:-)

anonym

pro Kepler
Dneska to auto MUSÍ MÍT KAŽDÝ a ne že si na to lidi vydělají.
Když jsem v devadesátých letech sháněl práci, tak se mně zaměstnavatelé ptali, jak budu jezdit do práce.Když jsem řekl, že autobusem (tenkrát ještě u nás na vesnici jezdily), tak mně odmítli, protože potřebují flexibilní lidi a ne aby se jim vymlouvali na to, že jim nic nejede.ATENTO TREND PŘETRVÁVÁ DODNES, protože když jsem někde MUSEL dělat dvanáctky a dělník z další směny nepřišel, tak jsem pokračoval další čtyři hodiny (ČILI ŠESTNÁCTKU) a telefonem zvedli dalšího TAKÉ SE MNĚ TO STÁVALO), který musel o čtyři hodiny přijít dříve.
Takže v takovýchto případech se NECHYTÁTE AUTOBUSAMA a tím pádem u nás na vesnici autobus jezdí 3× za den.Za komunistů jsem se na jakoukoliv směnu a z jakékoliv směny dostal, protože ty autobusy jezdili.
A pokud jsem musel zůstat déle, tak fabrika měla pohotovostní auto, které mně (teda nejen mně, ale ostatní, kteří dělai přesčas a nic jim pak nejelo) odvezlo až k baráku.KTERÝ ZAMĚSTNAVATEL TO DNES UDĚLÁ???
A nevím jestli je ekonomické (a zrovna tak ekologické) když z naší vesnice a okolních denně vyjíždí stovka aut za prací (dříve na to stačily dva autobusy!!), protože řidič, který vezl lidi z odpolední měl v poslední vesnici místnost kde přespával (byla tam uklízečka, která se starala jak o jeho jídlo, tak o čisté povlečení) a pak zase svážel lidi na ranní směnu.
Vydělával jsem tenkrát 2500 a TÝDENKA mně stála 2 KČS.
Od r. 2000 djíždím (teda byl jsem několikrát nezaměstnaný) a jepodle vzdálenosti jsem platil měsíčně 3000 JEN ZA BENZÍN a vydělával jsem 10000.
Jak říkaám, zlatí komunisti tenkrát jsme na této vesnici měli více komfortu než dnes.Škola, školka, krák Jednoty, prosperující družstvo, hospodu s tanečním sálem a autobusové spojení na všechny směny.DNES Z TOHO TADY NEMÁME NIC!!!
Komunisti se snažili udržet lidi na vesnicích a mít rovnoměrně osídlenou republiku.Tihleti ženou všechno do měst a vesnice vymírají,protože autobusu jsou odbouraný, školy na vesnicích nejsou, zrovna tak krámy s jídlem.

GM

Hlavně ten krák Jednoty, to bych fakt chtěla…

anonym

Mělo být krám, bohužel jsem se překlepl a už to po sobě nekontroloval.