procsy122

Muže si na Instagramu kdokoliv vzít vaši fotku a dát si ji na svou zeď?

Jedna slečna si „propůjčila“ mojí fotku z Instagramu, za 1. nevím, jestli se to smí, ale mě to docela rozčílilo a za 2 v případě, že se to nesmí, se chci zeptat, co mám nebo co můžu udělat.

Nejlepší odpověď
Alesh

Pokud je to tvoje fotka, tj. jsi jejím autorem, pak máš na ni autorská práva a tato fotka nesmí být používána bez tvého souhlasu. Tak 1) bych ji na to upozornil, a pokud by to nepomohlo a zároveň by mi to tolik vadilo, pak lze samozřejmě takovou věc oznámit na policii. Nějaká pokuta by z toho asi mohla být, nicméně nepředpokládám, že bys chtěla a měla to takto eskalovat.

Další odpovědi
ivzez

Z hlediska práva jde o dva problémy, celkově o tři.

(1)
Pokud ses vyfotila sama, máš k fotce autorské právo.
Bez souhlasu autora nesmí nikdo použít cizí autorské dílo.

(2)
Pokud jsi na fotce ty, nesmí ji nikdo zveřejnit bez tvého
souhlasu ani v případě, že k fotce autorské právo nemáš,
kvůli ochraně osobních údajů.

(3)
Cokoliv umístíš do internetu lze stáhnout a umístit
kamkoliv jinam, aniž by ses o tom dozvěděla.

___

Přestože tě chrání hned dva zákony bych doporučila
si moc dobře rozmyslet, co kam vkládáš.

Nápravy se v případě internetu dosáhne těžko.
Podaří-li se ti dosáhnout toho, aby ta dívka tvou fotku stáhla z Instagramu,
nemusí to znamenat, že dívka tvou fotku neumístí někam jinam (případně
navíc s komentářem, který by ti mohl vadit ještě víc než krádež fotky)…

obyč holka

Ahoj já si myslím že by se to nemělo.já bych si zkusila přečíst pravidla instragramu a kdyby tam bylo že je to zakázaný tak ybch to nahlásila adminům.

procsy122

Zrovna si to pročítám ale tu tolik podmínek že v tom obsáhlém textu něco najít
Píši tu o autorských právech ale co já vím jestli se to vztahuje na všechny fotky nebo jen na určité . Je tu toto -Pokud se domníváte, že někdo bez vašeho svolení používá vaše dílo chráněné autorským právem, můžete vyplnit tento formulář. To si ale nemyslím že je můj případ .

Quimby

Proč to není tvůj případ? Ta fotka teda není tvoje? Vždyť píšeš, že je tvoje.

procsy122

Fotka je moje ale netušila jsem že autorská práva platí i když na fotce nemám žádnou ochranou známku ( jestli se tomu tak říká)

Quimby

No až na nějaké vyjímky(focení jiných osob, věcí…) na ní vždy máš svoje autorské právo a nikdo(no na to jsou taky nějaké vyjímky) ji nesmí použít bez tvého svolení. Každopádně otázka je komu patří fotky na Instagramu, já ty jejich podmínky nečetl, ale občas se člověk nahraním fotky vzdává velké části těch autorských práv, ale tak to si můžeš nebo by si spíš už měla mít přečteno. Ale řekl bych, že přesně na to ten formulář slouží, když ti někdo ukradne fotku, takže ho vyplň a počkej co ti napíšou.