Hakunamatata

Může si lékařka vynucovat to, abych jí věřila diagnózu?

Můžu jí prostě říci, že s ní nesouhlasím, ať to nezapisuje do mojí karty a že jí nebudu za tu fušeřinu platit 30 Kč? Když mne ani nevyšetřila?

Doplňuji:
Může z úst lékaře vyjít věta tato věta? – Musíte mi věřit.

Nejlepší odpověď
honzikd

Samozřejmě – pacient, který si někde vygooglil co mu schází je snem každého lékaře. Doporučuji přesvědčit lékařku, ať vám vaši kartu vydá, a přidá i razítko – ať si můžete sama psát i recepty.

No, ale pokud nevěříte lékařce její diagnozu, snad vám nic nebrání lékaře změnit, nebo ano?
Doplňuji:
Ad. bolak:

S tím nepolemizuji, ba naopak. Jeden z hlavních postupů, jak diagnostikovat co pacientovi schází, je rozhovor s ním.
Ovšem, jistě uznáte, že snažit se lékaře poučovat s auto-diagnózou získanou z třeba tak mělkého zdroje, jako je CS Wikipedia, nebo populárně „naučné“ diskuze na Internetu, příliš rozumné není. (Viz některé otázky třeba na tomto serveru, kterých se velice rád zúčastňuji a poskytuji pokud možno co nejvíce nesmyslné diagnózy)

Jistě, síť praktických lékařů trpí jistými neduhy (mrtvé duše atp.), ale stále mi nedochází, co je tak složitého na tom svého lékaře změnit.

Další odpovědi
www

Neznám podrobnosti.
Má plné právo, abys dodržovala jí odborně stanovenou medikamentaci a léčebný postup.
Ty máš zase svoje, byť laické, právo vše odmítnout a jít k lékaři jinému.
Poplatek musíš zaplatit, lékař svoji práci odvedl.
Tvoje doplnění: ano, pokud jí nevěříš, nemá smysl, abys tam chodila! Jde jen o to, kdo o této problematice ví více. Tuším, že asi ty a v tom případě je veškerá snaha lékaře marnost nad marnost 🙂

bolak

honzikd: měl by být, doktor nemá patent na rozum, měl by vyslechnout i to co říká pacient, i když mu to přiadá jako nesmysl, protože si to našel na internetu a nestudoval na to 6 let na veliký fuckultě, možná že by se i něčemu přiučil kdyby nekroutil při každý druhý větě hlavou a nevohrnoval nos..

ona spousta doktorů už tam vůbec nemá co dělat, dávno už jim odzvonilo a držej se tam zuby nehty a snažej se člověka zlákat na jejich nenahraditelné zkušenosti, přitom za těch 50 let, před kterejma oni skládali přísahu, se toho změnilo tolik že o některých věcech tydleti pamětníci hrabě drákuly už nemaj ani potuchy, sám sem toho byl svědkem a za mou „drzost“ mě ta doktorka ještě pomlouvala před mýma kamarádama, který k ní chodili taky…

sorry ale nevíš o čem mluvíš, otázka je to náhodou docela podnětná a pokud si myslíš že změnit doktora je jenom tak, tak se mejlíš, někdy to halt bez následků nejde,,když narazíš na svini, tak to ve zdravotnictví funguje jako ve kterýmkoli jiným oboru a s tím rozdílem že lékař pracuje s informacema o kterých by měl většinou držet hubu..

mosoj

Jedině změnit lékaře, ale někdy si moc nepomůžeš.
Uvedu příklad z vlastní zkušenosti:
Vstoupím do ordinace neurologie ve fakultní nemocnici. Zůstávám oblečený, kalhoty si nesundávám ani na mně nikdo nesáhne. Po odchodu z ordinace čtu ve zprávě že nohy nemám oteklé !!!!!
Doplňuji:
Jinak má ale lékařka pravdu. Bez důvěry to nejde.

anonym

I za „fušeřinu“ lékaře musíš poplatek zaplatit. Není na tobě abys hodnotila odbornost v oblasti, o které nic nevíš.
Být tebou, vezmu vyšší finanční obnos a navštívím se svými potížemi nějakou čarodějnici, vědmu ap. a nechám se zaříkávat. Ale vyber takovou, ke které máš důvěru.

Pájo

Ano, musíte si věřit navzájem, jinak je to pro obě naprostá ztráta času. Za provedené vyšetření jí zaplaťte 30,– Kč a buďte s pánembohem…
Jen, abyste předešla divení, za výpis z Vaší zdravotní karty si také může říci o peníze.

zjentek

nemusíš jí věřit ,) ..druhá věc je ta, že pokud ona rozhodne a ty na to rozhodnutí zemřeš, ona nebude postižitelná, pokud se chovala dle předpisu. A ten je zase snůška jasně určených pravidel, které se musí dodržet za „všech“ okolností. Pokud soupis takovýchto pravidel již existuje, není třeba už o tobě přemýšlet. A když se jí pak zeptají, jak to s tebou bylo, tak ona řekne- zeptejte se jich. A kdyby se jí náhodou zeptali, koho jich, tak už pak stačí jen pokrčit rameny, není potřeba víc řešit. Určitě to znáš i z úřadů- to já ne, to stát. Na druhou stranu je třeba říct, že lidé, kteří by ti mohli opravdu pomoci, ještě existují. Ale to je na tobě, abys je třeba u lékaře poznala. Někomu stačí tak 2minuty, aby věděl, zda dotyčného zajímá, nebo zda dotyčného zajímá snůška neprůstřelných pravidel. Pak je reakce na tobě.

marci1

Musíte mi věřit. Záleží v jakém slova smyslu to řekla a při jaké diagnóze. Jistě Vám chtěla pomoci. Je rozdíl pokud to řekne praktická lékařka a pokud to řekne psycholožka nebo psychiatrička. Můžete jí říct, že s tím nesouhlasíte, ale zápis do Vaší karty jistě provede a musíte zaplatit poplatek (pokud Vás vyšetřila). Pokud se Vám zdá, že lékařkou stanovená dg neodpovídá tomu, jaké máte problémy, potom nezbude, než změnit lékaře.

Jsemtady

Nic ti nebrani zmenit doktora, jen si treba na netu najdes jineho, jsou tam i veby kde maji hodnoceni, zavolas zda bere pacienty a doneses mu kartu. Zaplatit musis, soudit se kvuli 30kc .. tak snad jsi trochu nad veci, mno kdyz jsem neco neveril tomu memu a zdalo se mi neco horsiho, tak mne poslal na testy a hotovo. Mno nakonec stejne mel pravdu a ja klid. Nastesti mi nic extra nebylo 😁

Katy81

Súhlasím s tým, čo tu bolo napísané opakovane, takže to znova písať nebudem 😉
Len pridám tiež jednu osobnú skúsenosť – praktická lekárka, tipujem vekovo už okolo 60, bola lekárkou celej rodiny – obaja rodičia, brat a nakoniec aj ja. Vždy v pohode, občas som mala pocit, že „ma chce čo najskôr dostať z ordinácie“ a tak len narýchlo niečo predpísala, popočúvala dýchanie alebo čo a hajde do lekárne s predpisom. Za tie dlllllhé roky, čo som u nej bola, mi ale krvný obraz vyšetrila asi iba raz. Maximálne mi brala krv na sedimentáciu, keď som bola chorá tak, že bol jasný výsledok…
Raz som sa objednala na „preventívnu prehliadku“. To vám bolo tak. Kde bolo tam bolo, vošla som k lekárke, usadila ma, na PCčku si otvorila kartu, otvorila si kartu aj „fyzicky“, zapísala do nej dnešný dátum a „prevent. prehl.“, oprela sa na stoličke, pozrela sa na mňa, opýtala sa „cítite sa v poriadku? trápi vás niečo?“, ja som povedala že ani nie, doktorka vstala, stetoskopom chvíľku počúvala dýchanie a srdce, potom si sadla, čosi napísala do počítača a rozlúčila sa so mnou.

Pekná preventívna prehliadka, však? 😁 Žiaľ, v našom malom meste nebola možnosť zmeniť obvoďáka, žiaden už neprijímal nových pacientov. Našťastie som si našla prácu v Brne a tu som teda mala konečne po x miliónoch rokov prehliadku „se všim všudy“. A som spokojná. Jediné, čo mi možno momentálne vadí alebo chýba, je, že keď som chorá (alergik+slabý astmatik, mám tak 2× ročne zápal priedušiek), vypíše ATB a nezisťuje, či ich naozaj treba. Možno ich fakt treba, neviem, ale potešilo by ma, keby to aspoň raz zistila. Ako „poslušný Slováčisko“ som naučená generáciami predkov u „pána dochtora“ držať hubu, takže sa bojím ju poprosiť, či by mohla spraviť test na potrebnosť ATB… isté je, že po týždni brania ATB som väčšinou vyliečená…
Doplňuji:
doplňujem – ale keby mi to začalo nejako veľmi vadiť, viem, že môžem zmeniť doktora. Bude ma to niečo stáť, samozrejme, ale za ten pocit to stojí.
A mimochodom – lekárov som si tu všetkých vyberala tak, že som si čítala na viacerých stránkach na nete hodnotenia pacientov. A na základe toho sa rozhodla. A zatiaľ – klopem na drevo – som spokojná.

MK44

Jen stručně, protože to tu už napsali jiní.
Lékař nese odpovědnost za Vaši léčbu a z toho důvodu může/musí trvat na tom, abyste dodržovala léčebný postup. Pokud jej dodržovat nebudete, může odmítnout Vás dál léčit.
Pokud nejste s léčbou spokojena, můžete změnit lékaře.
Pokud Vás lékař vyšetřil, tedy ne pouze napsal recept, jest Vám zaplatiti poplatek, ať už něco zapíše do karty nebo ne (ledaže by do doby, než toto budete číst, došlo k legislativní změně).

Ad „Musíte mi věřit“:
Tahle větička se jaksi „konverzačně“ často používá. Říká ji ten, kdo pro svůj názor nemá argumenty, ať už žádné nebo takové, které by druhá strana byla schopna pochopit, nebo když na vysvětlování není prostor. Jinak je to nejspíš nesmysl. Věřit se nedá muset. Buď někomu důvěřujete nebo nikoli. Důvěru nelze vynucovat, lze ji toliko získat.

anonym

Bohemica, ty jsi snad něco pila, v lepším případě.
Mě jsi nazvala tmářkou, protože jsem psala o zdravé stravě a sama tady nabádáš k takovým hloupostem, že se mi to nechce ani věřit!

anonym

Nepoznáš vtip, nežereš maso? http://youtu.be/B9xvZ1ji­B3Y

zjentek

..a ještě dotaz pro ty pets radiče ..je pes jiné maso než je maso?

anonym

www.humanimal.cz

zjentek

Samba, bingo! Někdy tváře nepoznáš hned, ale až po hodně dlouhé dávce trpělivosti. Hodně dlouhé ,)

anonym

Neřekla bych, tak si to tak už neber, je to už dlouhá doba…

bolak

Hakunamatato, nedoplňuj votázku když jsou mezi tebou dvě moje!! já pak mám dvě vedle sebe a to nesnáším…

pak to vypadá, že to tu zasírám zbytečnejma dotazama..

Hakunamatata

Omlouvám se, taky to nesnáším 😛
Už jsem myslela, že je to jen má úchylka

mosoj

Bolaku to přeci nemyslíš vážně !

gagaga

mosoj .. a vy myslite, ze nekdy tady neco bolak uz myslel vazne ? :)
to nemyslite vazne !? :)

  • iv-

bolak

však já to myslel vážně, jenom ten naštvanej tón sem trochu přikreslil, aby to vypadalo že si dělám legraci :)

mosoj

Ale jinak máš pravdu !

bolak

:D