Avatar uživatele
Bronzový

Může nám v nepravidelném provoze,zakazovat vrchní sestra měnit mezi sebou směny,a znemožnit nám tak jakékoliv plánování?

Prosím o radu. Pracuji v nemocnici, směny nám píše vrchní sestra tak, aby na ranní nás bylo více, na noční stačí 2, na víkend také méně... Protože při tomto způsobu není možná jakákoliv pravidelnost, měli jsme možnost psát si na příští měsíc požadavky - pokud jich nebylo bezdůvodně moc - např. že ten který den chceme ranní, nebo že nechceme odpolední, ale ostatní (R,N,-) nám nevadí. Při nenadálých událostech jsme si směny mohli také mezi sebou měnit, pokud jsme s tím oba souhlasili a nezměnil se příliš počet odpracovaných hodin v měsíci. Nyní nám paní vrchní tuto možnost chce vzít, směny na další měsíc se dozvídáme na poslední chvíli a i tak to ještě dále mění, nemůžeme nic plánovat - návštěvu lékaře s delší objednací dobou, rodinné důvody... Ale my nemáme jen práci, máme i povinnosti k rodinám, osobní potřeby apod. (např. nám nejezdí o víkendech ráno spoje, tak nemohu mít směny opačné než manžel, který také pracuje na směny a vzali mu ŘP. Fakt že bych nejradši z práce utekla, manžela odvezla a pak se zase vrátila jako by se nechumelilo, a stěžujte si komu chcete, já jsem to chtěla vyřešit jinak. Přeci manžel nepůjde pěšky po silnici, kudy jezdí kamiony... - ale v tomto problému s vrchní samozřejmě nejde jen o mě, jiná kolegyně si třeba bere do práce (mezi nemocné seniory!) dítě, které nemá kdo hlídat)! Má vrchní právo, nám takto zakazovat cokoliv si naplánovat déle dopředu, máme si na vše brát dovolenou? A co o víkendech/svátcích, když na ty si dovolenou brát nemůžeme? Děkuji předem za rady.
Doplňuji:
Děkuji. Jak složitější? Vzájemě zastupitelní do jisté míry jsme, ale musí platit: na každé směně MUSÍ být min. 1 sestra s kvalifikací k práci bez odborného dohledu, a na každé ranní, odpolední a denní12 je vhodné aby byl sanitář-muž. Po posední noční směně min. 1 den volna (např. pondělní noční znemaná začátek v pondělí večer, konec v úterý ráno, další R,O,D12 směna nejdříve ve středu, mít více nočních za sebou samozřejmě možné je a většinou je tak máme).

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Téměř celý život jsem pracoval v nepřetržitém provozu.Problematiku znám.
Myslím, že i dnes platí že pracovník by měl znát rozpis směn alespoň na 14 dní dopředu.
Mrkni se do ZP.
Při zachování podmínek v ZP může, sama říkáš že obsazování směn se řídí určitými pravidly.
Jinak by bylo dobré si to s ní na chvilku vyměnit !!!!!!
Doplňuji:
Na druhé straně pokud ta pravidla nejsou porušena a jste vzájemně zastupitelní tak proč ne !
Ono to ale celkově ve skutečnosti bývá složitější.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Prohazovat si mezi sebou směny samozřejmě můžete, ale musí to být vždy s vědomím vrchní sestry. Provést si takovou rošádu mezi sebou bez jejího vědomí, to bych riskovala snad jenom v ohrožení vlastního života a ještě bych o tom někoho z nadřízených informovala.
Proto je vrchní sestra vrchní sestrou, protože i za obsazení směn nese plnou odpovědnost.
Práce není holubník a měnit si směny jenom tak bez vědomí nadřízených, to je určitý druh anarchie.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Danča84

Vrchní jsme samozřejmě o našem záměru informovali, a pokud byla výměna oboustranně dobrovolná, vždy řekla jen "tak si to tam přepište", čili ano. Nyní nám ale svolení dát nechce. Samozřejmě máme sto chutí si měnit služby bez jejího vědomí, i když to zavání průšvihem. zatím jsme to nikdy neudělali, ale pokud to tak půjde dál, kdoví jak to dopadne... Proto se tu ptám, jestli nám může vrchní výměny a požadavky zakazovat, pokud jsou z vážných důvodů a není jich moc. (máme totiž pocit, že jí k tomu dovedly požadavky jedné kolegyně, která si psala 2-3 požadavky na týden, a ještě pak další měnila - a vrchní přetekla trpělivost...)

Avatar uživatele

anonym

Dančo, tak to vypadá, že Vaše vrchní není žádný nelida. Někdy při měnění směn (když Vás tam bude co nejvíc) ji pozvěte na kávu a proberte to mezi sebou. My Vám tu můžeme radit cokoliv, ale ZP je na její straně a Vaše výměny směn na její odpovědnosti. Věřím, že se určitě domluvíte.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 929
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.